Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/70-lecie Instytutu Geofizyki PAN

70-lecie Instytutu Geofizyki PAN

10 Lipca 2023

W piątek, 7 lipca br. w Warszawie odbyły się uroczystości jubileuszowe 70-lecia Instytutu Geofizyki PAN. W zorganizowanej z tej okazji sesji historyczno-wspominkowej uczestniczył prezes Wyższego Urzędu Górniczego dr inż. Adam Mirek, który zabrał głos w trakcie debaty zatytułowanej „Quo vadis, geofizyko?”

Instytut Geofizyki PAN został powołany 18 grudnia 1952 r., początkowo jako Zakład Geofizyki, który rozpoczął swoją działalność 1 czerwca 1953 r. Włączono do niego trzy, już istniejące, obserwatoria geofizyczne: w Warszawie, Świdrze i Raciborzu. Główną siedzibą Zakładu Geofizyki został Pałac Staszica. Jesienią 1988 r. wszystkie zakłady i pracownie, rozproszone w siedmiu miejscach w Warszawie, przeprowadziły się do nowego budynku przy ul. Księcia Janusza 64.

Instytut jest wiodącą jednostką prowadzącą działalność naukowo-badawczą w zakresie nauk geofizycznych. Badania prowadzi 8 zakładów naukowych: Sejsmologii, Fizyki Atmosfery, Sejsmicznych Badań Litosfery, Geofizyki Teoretycznej, Hydrologii i Hydrodynamiki, Magnetyzmu, Obrazowania Geofizycznego oraz Badań Polarnych i Morskich. Instytut zarządza również Polską Stacją Polarną Hornsund na Spitsbergenie oraz prowadzi projekt rewitalizacji Polskiej Stacji Antarktycznej w Oazie Bungera.

Uroczysta sesja historyczno-wspominkowa z okazji 70-lecia Instytutu Geofizyki PAN.

do góry