Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/85 lat OUG w Rybniku

85 lat OUG w Rybniku

6 Lipca 2007

W dniu 5 lipca 2007 r. w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Rybniku odbyła się narada kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego i okręgowych urzędów górniczych, połączona z obchodami jubileuszu 85-lecia istnienia rybnickiego urzędu.

Naradę prowadził Prezes WUG Piotr Buchwald. W trakcie obrad dyrektor OUG w Rybniku Zbigniew Schinohl wygłosił prelekcję na temat historii i współczesności rybnickiego urzędu. Uczestnicy narady mieli również okazję obejrzeć wystawę okolicznościową poświęconą historii państwowego nadzoru nad kopalniami Rybnickiego Okręgu Węglowego. OUG w Rybniku został powołany do życia z dniem 27 czerwca 1922 r. Rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu. Nastąpiło to trzy dni po utworzeniu Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Obecnie pod nadzorem OUG w Rybniku pozostaje m. in. 9 czynnych kopalń węgla kamiennego, 1 kopalnia węgla kamiennego w likwidacji, 1 podziemny zakład górniczy wykonujący roboty z zastosowaniem techniki górniczej, 2 odkrywkowe i 4 otworowe kopalnie kopalin podstawowych i 22 podmioty gospodarcze wydobywające kopaliny pospolite.

Rybnicki urząd od 2006 roku posiada wdrożony system zarządzania jakością zgodny z normą PN-EN ISO 9001;2001.

do góry