Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Bezpiecznie przyjdą do górnictwa

Bezpiecznie przyjdą do górnictwa

23 Listopada 2015

Sebastian Bendkowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach wygrał tegoroczny konkurs „Bezpieczny skok z BHP do górnictwa”,  zorganizowany w woj. śląskim przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach i WUG dla uczniów szkół kształcących w zawodach górnik eksploatacji podziemnej i technik górnictwa podziemnego. Finałowe rywalizacje odbyły się w piątek 20 listopada br. w obiektach KWK „Wujek”, należącej do KHW S.A.

Drugie miejsce wywalczył Dominik Zawada z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach, a trzecie Mateusz Przeliorz z Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim. Kolejne lokaty zajęli: Grzegorz Smętek z Zespołu Szkół w Libiążu, Sławomir Ryszka z Powiatowego Zespołu Szkół nr 6 w Brzeszczach i Piotr Zawadzki z Zespołu Szkół nr 2 w Katowicach.

Wiceprezes WUG Wojciech Magiera gratulując zwycięzcom powiedział, że wiedza i umiejętności, które uczniowie zaprezentowali podczas konkursu na pewno przydadzą się im, gdy rozpoczną pracę w kopalniach. Podkreślił, że górnictwo potrzebuje dobrze wykształconych ludzi, dbających o bezpieczeństwo pracy.

Finałowa rywalizacja uczniów odbywała się w dwóch etapach. Pierwszy przeprowadzono pod ziemią - na poziomie 370 m w kopalni „Wujek”. W „Polu szkoleniowym” młodzi adepci górnictwa  musieli się wykazać praktyczną wiedzą dotyczącą m.in. zabezpieczenia przenośnika taśmowego oraz monitoringu zagrożeń występujących w wyrobiskach. W kopalnianym domu kultury uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Podsumowanie punktów z obu części rywalizacji finałowej zdecydowało o lokatach.

W  uroczystym rozstrzygnięciu już piątej edycji tego konkursu uczestniczyli: okręgowy inspektor pracy w Katowicach Beata Marynowska, wicedyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Małgorzata Waga, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Wojciech Magiera oraz naczelny inżynier kopalni „Wujek”, zastępca Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego Michał Paprotny.

W tegorocznym konkursie rywalizowali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w: Bieruniu, Brzeszczach, Bytomiu, Gliwicach, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Katowicach, Knurowie, Libiążu, Mysłowicach, Ornontowicach, Pawłowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Tychach, Wodzisławiu Śląskim i Zabrzu. Spośród 19 zwycięzców etapu szkolnego, na podstawie etapu międzyszkolnego, wyłoniono do finału sześciu uczestników. Wszyscy tegoroczni laureaci zamierzają podjąć studia na kierunkach technicznych.

do góry