Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/CCS: Niemieckie doświadczenia

CCS: Niemieckie doświadczenia

24 Sierpnia 2010
Dzisiaj z dwudniową wizytą do Ketzin (Niemcy) wyjechała delegacja polskiego nadzoru górniczego pod przewodnictwem Mirosława Koziury, wiceprezesa WUG. Wiodącym tematem dwudniowych (24 i 25 sierpnia) spotkań będzie prezentacja niemieckich doświadczeń w zakresie składowania CO2 (problem ten oznaczany jest skrótem CCS).

Wizyta jest efektem tegorocznych, lipcowych obrad szefów urzędów górniczych z całej Europy, które odbywały się w niemieckim Meissen. Przyjęto tam wówczas polską propozycję zorganizowania kolejnego szczytu nadzoru górniczego w 2011 roku na terenie naszego kraju i ustalono, że poświęcony będzie rekultywacji terenów pogórniczych. Zadecydowano także, że zagadnienia dotyczące CCS będą przedmiotem trójstronnego spotkania, które rozpoczyna się dzisiaj w Berlinie. Po prezentacji strategii Vattenfall w zakresie redukcji C02 spotkania będzie kontynuowane w Ketzin.

W Berlinie i Ketzin spotkają się delegacje nadzoru górniczego z Polski, Niemiec i Czechy. Te trzy państwa są zainteresowane problematyką CCS. Będzie to wymiana doświadczeń, wiedzy oraz wątpliwości dotyczących różnych aspektów wychwytania i składowania CO2 w strukturach geologicznych. W rozważaniach uczestniczyć będą prawnicy, górnicy i geolodzy.

- Instalacja w Ketzin jest podobno bardzo wydajna. Mamy nadzieję przekonać się czy rozwiązania niemieckie będzie można zastosować w Polsce. Liczymy także, że trójstronne rozmowy przyniosą precyzyjne określenie problemów wymagających regulacji prawnych dotyczących CCS. Rzeczowa dyskusja specjalistów z różnych dziedzin o unijnej dyrektywie w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla jest nam potrzebna do określenia roli i zadań organów nadzoru górniczego w tym przedsięwzięciu – mówi Mirosław Koziura, wiceprezes WUG.
do góry