Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Delegacja kosowskiego nadzoru górniczego w WUG

Delegacja kosowskiego nadzoru górniczego w WUG

23 Maja 2017

We wtorek, 23 maja br., w Wyższym Urzędzie Górniczym gościła trzyosobowa delegacja Niezależnej Komisji ds. Kopalń i Surowców Republiki Kosowa (ICMM) oraz przedstawiciele firmy Bisek-Asfalt, przygotowującej się do uruchomienia kopalni magnezytu i dolomitu w Kosowie. ICMM reprezentowali dwaj członkowie zarządu: Festim Kutllovci i Avdi Konjuhi oraz dyrektor Ramiz Krasniqi.

Prezes WUG – dr inż. Adam Mirek zapewnił gości, że zadania obu organów nadzoru górniczego są podobne, ale odmienne jest ich usytuowanie w strukturach instytucji i władz państwowych oraz zakres kompetencji. Przedstawiciele delegacji poinformowali, że ICMM zajmuje się m.in. wydawaniem licencji na wydobycie surowców oraz naliczaniem opłat eksploatacyjnych, ustalanych ostatecznie przez parlament, któremu ICMM bezpośrednio podlega. Ponadto podkreślali, że w Kosowie kilka polskich firm prowadzi już działalność górniczą związaną z wydobywaniem ołowiu, cynku i chromu.

Przedstawiciele WUG zaprezentowali gościom strukturę organizacyjną, zadania oraz strategię polskiego nadzoru górniczego. Ponadto, zapoznano delegację Republiki Kosowa ze specyfiką polskiego górnictwa i zagrożeniami występującymi w polskich kopalniach. Przedstawiono także stan bezpieczeństwa pracy w polskim górnictwie oraz różnorodne działania nadzoru górniczego zmierzające do stałej poprawy ochrony zdrowia i życia górników.

do góry