Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Eksploatacja bytomskiego węgla pod nadzorem

Eksploatacja bytomskiego węgla pod nadzorem

1 Września 2011

31 sierpnia br. w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się spotkanie przedstawicieli nadzoru górniczego, władz miejskich Bytomia, Zarządu Kompanii Węglowej SA oraz Śląskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego poświęcone sytuacji w bytomskiej dzielnicy Karb, a także przyszłości KWK Bobrek – Centrum.

Postanowiono, że we wrześniu br. powołany zostanie Zespół Porozumiewawczy do spraw okresowej oceny eksploatacji prowadzonej przez KWK Bobrek- Centrum (trójstronny: OUG w Gliwicach, przedstawiciel gminy i kierownictwa kopalni). W drugiej połowie października odbędzie się posiedzenie eksperckiej Komisji ds. Ochrony Powierzchni, działającej przy WUG, która będzie opiniowała programu eksploatacji KWK Bobrek –Centrum na lata 2012 – 2014. Spotkanie odbyło się z inicjatywy dr inż. Piotra Litwy, prezesa WUG. Przyjęte postanowienia są spełnieniem programu wspólnych działań, zaproponowanych gościom przez prezesa WUG.

Piotr Koj, prezydent Bytomia nie wznosił zastrzeżeń do prowadzenia wydobycia węgla pod miastem w przyszłości. Zaznaczał, że zależy mu jedynie, aby nie odbywało się to ze szkodą dla budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i nowo prowadzonych inwestycji, w tym m.in. obwodnicy, instalacji wodno – ściekowej.

O staranniejszą niż dotychczas profilaktykę budowlaną apelował Jan Spychała - Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Podkreślał przy tym, że tak zwana punktowa inwentaryzacja obiektów znajdujących się na powierzchni planowanej eksploatacji jest zawodna i często nie ma pokrycia w rzeczywistości. Mogą ją prowadzić osoby bez uprawnień budowlanych, którym nawet nie można postawić zarzutów jeżeli popełnili ewidentne błędy.

Przedstawiciele zarządu Kompanii Węglowej SA zapewniali, że są zainteresowani powołaniem trójstronnego Zespołu Porozumiewawczego. Podkreślali, że do 30 września 2011 r. ma być gotowa szczegółowa inwentaryzacja obiektów budowlanych, która poprzedzi przygotowanie planu ruchu KWK Bobrek - Centrum na najbliższe lata.

Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, decyzją z 12 sierpnia br. zobowiązał KW SA do ustalenia przyczyny sytuacji zaistniałej w Bytomiu-Karbiu. Odrębne rozpoznanie w tym zakresie prowadzi też nadzór górniczy.

Komisja ds. Ochrony Powierzchni na październikowym posiedzeniu będzie obradowała w obecności przedstawicieli władz Bytomia i zarządu KW SA. Prezes Litwa prosił, gości o przekazanie wszelkich materiałów i informacji odpowiednio wcześniej, aby recenzenci mogli je uwzględnić w swoich opiniach do programu działalności górniczej KWK Bobrek – Centrum.

do góry