Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Jarosław Jasita i Jarosław Ruda nagrodzeni Dyplomami (..)

Jarosław Jasita i Jarosław Ruda nagrodzeni Dyplomami Honorowymi Dzielny Górnik

18 Października 2017

Zarząd Fundacji „Bezpieczne Górnictwo im. prof. W. Cybulskiego” w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego przyznał dwóm górnikom z kopalni  „Rydułtowy” Dyplomy Honorowe „Dzielny Górnik”. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się 18 października br. w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego.

Nagrodzeni to Jarosław Jasita - ratownik górniczy i Jarosław Ruda – główny dyspozytor zakładu. Podczas wrześniowej wycieczki w Pradze obaj płynęli statkiem po Wełtawie. Kiedy wycieczkowiec wracał już do portu, usłyszeli krzyki dolatujące ze słynnego Mostu Karola. Po chwili zauważyli w rzece człowieka. Pomimo zdecydowanych protestów załogi statku skoczyli tonącemu na ratunek. Po chwili udało im się wyciągnąć na pokład mężczyznę, który nie zdradzał oznak życia. Podjęli akcję reanimacyjną, w wyniku której przywrócili u niego akcję serca. Mężczyzna został ułożony w bezpiecznej pozycji i otulony kocami. Był świadomy. Na brzegu przejęło go czeskie pogotowie.

- W chwili gdy zobaczyliśmy dryfującego człowieka przy Moście Karola wiedzieliśmy, że musimy zareagować, musimy skoczyć na ratunek i nie ważne kim jest ta osoba – powiedział Jarosław Jasita.

Po wszystkim górnicy dowiedzieli się, że uratowany to świetny czeski aktor Jan Tříska, który na co dzień mieszkał w Los Angeles. Do Pragi przybył w związku ze zdjęciami do kolejnego filmu. Niestety z uwagi na odniesione obrażenia wkrótce po uratowaniu zmarł w szpitalu.

- Dziękuję wam za waszą wzorową postawę i profesjonalizm. Udowodniliście, że górnicze zasady i wartości mają dla was znaczenie również poza miejscem pracy – podkreślił Prezes WUG Adam Mirek podczas składania gratulacji wyróżnionym górnikom.

Jarosław Jasita i Jarosław Ruda za swoje bohaterstwo zostali wcześniej nagrodzeni przez wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego i prezesa zarządu PGG Tomasza Rogalę. W przeszłości górnicy byli ratownikami wodnymi.

Fundacja „Bezpieczne Górnictwo im. prof. W. Cybulskiego”, która działa od 1997 roku przy Wyższym Urzędzie Górniczym, w 2010 r. rozpoczęła nagradzanie szeregowych górników za postawy, które powinny być wzorem dla innych. Wyróżnienie jest przyznawane w porozumieniu z Prezesem WUG. Wnioski o uhonorowanie pracowników przemysłu wydobywczego mogą składać pracodawcy, dyrektorzy Okręgowych Urzędów Górniczych, członkowie-fundatorzy Fundacji „Bezpieczne Górnictwo im. prof. W. Cybulskiego”.

do góry