Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Konkurs Pracuję bezpiecznie

Konkurs Pracuję bezpiecznie

16 Listopada 2018

Konkurs Pracuję bezpiecznie, na trwałe wszedł do programu popularyzacji zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy realizowanych w kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej S.A. W konkursie wystartowali pracownicy wszystkich kopalń i zakładów PGG S.A.

W konkursie biorą udział osoby dozoru ruchu i pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych. Rywalizacja w tegorocznej edycji konkursu rozpoczęła się 1 kwietnia br. Eliminacje zakładowe – pierwszy etap konkursu - rozgrywane były z wykorzystaniem platformy internetowej, do której dostęp pracownicy uzyskują po zarejestrowaniu się w portalu pracownika. W pierwszym miesiącu rywalizacji, w bazie pytań konkursowych zostało umieszczonych 1200 pytań. W kolejnych miesiącach baza pytań była rozszerzana do około 2300 pytań w miesiącu wrześniu.

O tym, że pracownicy są zainteresowani tą formą popularyzacji tematyki bhp, najlepiej przekonują liczby. W kwalifikacjach internetowych, które trwały od 1 kwietnia do 30 września, i dla zwycięskich oddziałów wyłonionych w drodze audytów stanowiskowych w październiku br., udział wzięło 4 500 osób, które w sumie odpowiedziały na 2 mln 800 tys. pytań. Poświęciły na to ponad 18 tys. godzin. Zdecydowaną większość tego czasu stanowiły logowania spoza sieci Polskiej Grupy Górniczej i z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

We wtorek, 6 listopada br., poznaliśmy finalistów konkursu 'Pracuję bezpiecznie', W półfinale, który zorganizowała kopalnia Mysłowice-Wesoła, rywalizowało 57  laureatów pierwszego etapu konkursu. – w tym 22 osoby dozoru i 13 pracowników powierzchni. Zmierzyli się oni z testem składającym się z 30 pytań. Na jego rozwiązanie mieli 45 minut. Zawodnicy w oczekiwaniu na wyniki konkursu mogli obejrzeć pokazy straży pożarnej oraz specjalistycznego zastępu ratowniczego do prac z użyciem technik alpinistycznych z kopalni Mysłowice-Wesoła.

Finał odbył się 15 listopada w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Wojtacha, wiceprezes Zarządu PGG S.A. ds. produkcji Piotr Bojarski, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek oraz przedstawiciele kierownictwa kopalń wchodzących w skład PGG.

List do uczestników finału wystosował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W swym przesłaniu wiceminister podkreślił, jak wielkie znaczenie ma bezpieczna praca w górnictwie.

W pierwszej fazie finału zawodnicy odpowiadali na pytania wyświetlane na ekranach komputerów. Ci z najmniejszą liczbą punktów w danej rundzie odpadali. W ten sposób wyłoniono czterech najlepszych zawodników. W tym gronie znaleźli się: Łukasz Nowak (KWK Murcki-Staszic), Krzysztof Grzebieniowski (KWK Bolesław Śmiały), Mariusz Gonsior (KWK ROW ruch Rydułtowy) oraz Bartłomiej Smozik (KWK ROW ruch Jankowice). W rundzie finałowej zawodnicy mierzyli się z 14 pytaniami – nieparzyste były skierowane do wszystkich, a w przypadku parzystych obowiązywała zasada 'kto pierwszy, ten lepszy'. Już przed 13 pytaniem było wiadomo, że zwycięzcą będzie Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic, który otrzymał nagrodę 10.000 zł oraz zapewnił swojej kopalni możliwość zorganizowania przyszłorocznego finału. Kolejne miejsca na podium zdobyli: Krzysztof Grzebieniowski (II miejsce – nagroda 7.500 zł) i Mariusz Gonsior (III miejsce – nagroda 5.000 zł). Nagrody wręczyli: wiceprezes ds. produkcji PGG S.A. Piotr Bojarski, wiceprezes WUG Piotr Wojtacha oraz dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek. Finaliści, którzy nie znaleźli się na podium, zostali uhonorowani czekiem na tysiąc złotych.

W trakcie trwania zmagań finałowych, przedstawiciele Zakładu Informatyki i Telekomunikacji Polskiej Grupy Górniczej S.A. zaprezentowali gościom nowe narzędzie szkoleniowe wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości.

do góry