Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Międzynarodowe Zawody Ratownictwa Górniczego

Międzynarodowe Zawody Ratownictwa Górniczego

9 Kwietnia 2014

24 sędziów z urzędów górniczych jest przygotowywanych do oceny sprawności i umiejętności zespołów ratowniczych, które będą rywalizować w IX Międzynarodowych Zawodach Ratownictwa Górniczego w Polsce. Odbędą się 6-13 września br. na terenach: Centralnej Stacji Ratownictwa Węglowego S.A. w Bytomiu oraz EXPO Silesia – Centrum Targowo-Konferencyjne w Sosnowcu. Honorowy Patronat nad zawodami objął Prezydent RP – Bronisław Komorowski. Organizatorzy - Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego oraz Wyższy Urząd Górniczy - spodziewają się, że z zawodach uczestniczyć będzie około 30 drużyn z całego świata. Do rywalizacji oficjalny akces zgłosiło już siedem drużyny z: Indii /TATA STEEL/, Wietnamu / VINACOMIN MINES RESCUE/ Rosji / EMERCOM OF RUSSIA / i po dwie drużyny z Australii / GLENCORE OAKY CREEK NORTH i KESTREL MINE / i Polski / KGHM Polska Miedź S.A. , Kompania Węglowa/. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca maja br.
Organizatorzy uważają, że międzynarodowe zawody to nie tylko rywalizacją o tytuł najlepszej drużyny. Są one okazją do podnoszenia kwalifikacji ratowników górniczych, wymiany wiedzy technicznej i porównania sprawności organizacyjnej. Uczestnicy zawodów poznają struktury służb ratownictwa górniczego z innych krajów, w tym zasady działania oraz ich wyposażenie ratownicze. Istotna jest bezpośrednia wymiany doświadczeń oraz integracja międzynarodowego środowiska ratowniczego.
Dla uczestników przygotowano pięć konkurencji. Najwięcej starań ze strony organizatorów wymaga symulacja prawdziwej akcji ratowniczej pod ziemią, odwzorowująca warunki w kopalniach. Zastępy, otrzymując zadanie, zmierzą się z sytuacją podobną do tej, która może ich spotkać w kopalniach. Ostatnie organizacyjne szlify otrzymają w najbliższych tygodniach konkurencje: dla mechaników sprzętu ratowniczego, mechaników sprzętu pomiarowego, w udzielaniu pierwszej pomocy oraz test wiedzy ratowniczej.

do góry