Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Na Polskim Kongresie Górniczym o kulturze bezpieczeństwa

Na Polskim Kongresie Górniczym o kulturze bezpieczeństwa

8 Września 2010
W Gliwicach w dniu 08.09.2010 r. rozpoczął się Polski Kongres Górniczy. Aktywny udział w obradach zgłosili liczni eksperci, naukowcy i przedstawiciele administracji publicznej zajmujący się problematyką górniczą. Będzie w nim również uczestniczyła kilkuosobowa reprezentacja nadzoru górniczego. Oczekuje się, że ta największa debata branżowa przyczyni się do poprawy kultury bezpieczeństwa w kopalniach.

Tematyka ta pozostaje wciąż aktualna. Pomimo restrukturyzacji górnictwa i znacznego zmniejszenia liczby kopalń, ścian wydobywczych i załóg statystyka wypadków w górnictwie jest nadal smutną lekturą.

W pierwszych 7 miesiącach br. w całym górnictwie zdarzyło się 1988 wypadków, czyli o jeden więcej aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego. Śmiertelnych wypadków od stycznia do 6 września tego roku było 15, w tym 10 w kopalniach węgla kamiennego i jest to niemal taki sam poziom, jak w takim samym okresie ubiegłego roku. Wystąpienie Prezesa WUG, które zostało wygłoszone na posiedzeniu plenarnym Kongresu, dotyczyło właśnie tej problematyki.
do góry