Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Nagroda imienia Haliny Krahelskiej dla Adama Mirka prezesa (..)

Nagroda imienia Haliny Krahelskiej dla Adama Mirka prezesa Wyższego Urzędu Górniczego

27 Listopada 2018

Prezes  Wyższego Urzędu Górniczego dr inż. Adam Mirek został uhonorowany Nagrodą im. Haliny Krahelskiej przez Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie 27 listopada br. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele prezydenta, parlamentu, rządu, organów nadzoru i kontroli warunków pracy, środowisk naukowych, stowarzyszeń działających w ochronie pracy, związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Obok Prezesa WUG to prestiżowe wyróżnienie wręczono także: Krzysztofowi Gadowskiemu, Anicie Gwarek, Wojciechowi Ilnickiemu, Wiesławie Janczak, Marii Longinie Kaczmarskiej, dr hab. Jerzemu Olszewskiemu, Wojciechowi Piotrowi Szaramie, prof. dr. hab. Gertrudzie Uścińskiej, Jerzemu Werle.

Nagroda imienia Haliny Krahelskiej przyznawana jest od 1989 roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy, prewencji zagrożeń zawodowych oraz popularyzacji zagadnień związanych z bezpieczeństwem i prawem pracy.

Halina Krahelska w latach 1919-1921 i 1926-1931 pełniła funkcję zastępcy Głównego Inspektora Pracy, zajmując się głównie systemem ochrony pracy i opieki społecznej (m.in. ochroną macierzyństwa kobiet pracujących). Od 1931 była reprezentującym Polskę rzeczoznawcą do spraw pracy przy Międzynarodowym Biurze Pracy w Genewie. W czasie II wojny światowej walczyła w szeregach Armii Krajowej. Aresztowana przez Gestapo zmarła w obozie w Ravensbruck w 1945 roku.

 

do góry