Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Narada z kierownictwem podmiotów wykonujących prace w (..)

Narada z kierownictwem podmiotów wykonujących prace w ruchu zakładów górniczych, nadzorowanych przez OUG w Rybniku

28 Października 2016

W czwartek, 27 października br. w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Rybniku odbyła się okresowa narada z kierownictwem podmiotów wykonujących prace w ruchu zakładów górniczych, nadzorowanych przez Urząd. W naradzie uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorców i zakładów górniczych, odpowiedzialni za nadzór i koordynację prac wykonywanych przez podmioty w ruchu zakładu górniczego. Program narady, prowadzonej przez dyrektora Urzędu, obejmował m.in.:

 

 • Stan bezpieczeństwa pracy w górnictwie węgla kamiennego w dotychczasowym okresie 2016 r., ze szczególnym uwzględnieniem wypadków i zdarzeń zaistniałych w podmiotach wykonujących prace w ruchu zakładów górniczych.

 • Omówienie przyczyn i okoliczności (w tym wniosków na przyszłość):
  • zawałów skał stropowych, zaistniałych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Pniówek” w Pawłowicach: 27 lipca br. w przekopie W-1 oraz 2 sierpnia br. w przekopie N-3 na poziomie 705;
  • niebezpiecznego zdarzenia, zaistniałego 10 sierpnia br. w Polskiej Grupie Górniczej Sp. z o.o. Oddział KWK ROW Ruch Rydułtowy w Rydułtowach, w postaci awarii agregatu sprężarkowego w upadowej odwadniającej „R” równoległej w pokładzie 713/1-2, która spowodowała zadymienie wyrobisk i wzrost stężeń CO w rejonie eksploatowanej ściany R-15 w pokładzie 713/1-2;
  • tąpnięcia w wyniku wstrząsu górotworu o energii 3x106 J i wypadku zbiorowego (1 wypadek śmiertelny i 3 wypadki powodujące czasową niezdolność do pracy), zaistniałych 25 sierpnia br. w Polskiej Grupie Górniczej Sp. z o.o. Oddział KWK Ruda w Rudzie Śląskiej Ruch Bielszowice;
  • zawału skał stropowych, zaistniałego 11 sierpnia br. w Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK „Bobrek-Piekary” Ruch Piekary w przecince ściany 522 w pokładzie 510 w warstwie II na poziomie 438 m;
  • zawału skał stropowych, zaistniałego 30 lipca br. w Polskiej Grupie Górniczej Sp. z o.o. Oddział KWK Piast-Ziemowit w Bieruniu Ruch Piast, w wyrobisku – dworzec osobowy 653 na poziomie 650 m.
 • Zagrożenie zawałowe w latach 1994–2015.

 • Omówienie wniosków Komisji, powołanej przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego dla zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 6 października 2014 r. w Katowickim Holdingu Węglowym S.A. KWK „Mysłowice-Wesoła” Ruch „Wesoła”.

 • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2016 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego.

 • Wyniki kontroli, przeprowadzonych przez OUG w Rybniku w dotychczasowym okresie 2016 r., w tym przykłady stwierdzanych nieprawidłowości w podmiotach wykonujących prace w ruchu zakładów górniczych nadzorowanych przez Urząd.
do góry