Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Oficjalna inauguracja działalności kopalni (..)

Oficjalna inauguracja działalności kopalni „Bzie-Dębina”

25 Września 2019

W środę, 25 września br. w Jastrzębiu–Zdroju oficjalnie zainaugurowała działalność kopalnia węgla kamiennego „Bzie-Dębina”. W uroczystościach z udziałem przedstawicieli rządu: premiera Mateusza Morawieckiego, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i sekretarza stanu w Ministerstwie Energii Adama Gawędy, uczestniczyli prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek, dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego Józef Koczwara oraz dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku Stefan Spyra.

„Bzie-Dębina” to najnowszy zakład w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Głębokość szybu, któremu nadano imię „Jan Paweł” (dotąd 1-Bzie), to 1164 metry.

Nowa kopalnia to szyb „Jan Paweł” oraz budynki m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowy budynek administracyjny. Kolejne powstaną w ciągu najbliższego roku. W planach jest też budowa kolejnego szybu – wentylacyjnego – w pobliskich Zebrzydowicach.

Zasoby operatywne nowej kopalni szacowane są na ok. 180 mln ton węgla. Większość, bo 95 proc. zasobów, to węgiel koksowy typu 35, który znajduje się w dwóch złożach: „Bzie-Dębina” 1-Zachód (71,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2051 r.) oraz „Bzie-Dębina” 2-Zachód (106,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2042 r.).

Rozpoczęcie wydobycia w pierwszej ścianie będzie możliwe w 2022 r. Urobek trafi do zmodernizowanego zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Ruchu „Zofiówka”.

Docelowo zakład ma wydobywać ok. 2 mln ton węgla koksowego rocznie, a jego żywotność oceniana jest na co najmniej 30 lat. Będzie to pierwsza nowa kopalnia w Polsce od 1994 r., kiedy uruchomiono kopalnię Budryk w Ornontowicach.

do góry