Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Polska ma pierwsze na świecie Międzynarodowe Centrum (..)

Polska ma pierwsze na świecie Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla

9 Czerwca 2017

W Polsce powstało pierwsze na świecie Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla. Uroczystego otwarcia placówki dokonał 7 czerwca br. wiceminister energii Michał Kurtyka. W wydarzeniu uczestniczył Piotr Wojtacha - wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego  i przedstawiciele Departamentu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Złożem.

W ramach otwarcia Centrum odbyła się konferencja naukowa, podczas której eksperci z całego świata zaprezentowali różne rozwiązania związane z wykorzystaniem oraz wydobyciem metanu z pokładów węgla. Omówiono także możliwości rozwoju sektora wydobywczego w Polsce.

Centrum skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. To pierwsze takie centrum na świecie. Założycielami instytucji są: Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut Nafty oraz Gazu. Będzie ona funkcjonować pod patronatem Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE).

do góry