Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Posiedzenie Komisji WUG do zbadania przyczyn i (..)

Posiedzenie Komisji WUG do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego w KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch Zofiówka

14 Czerwca 2022

We wtorek, 14 czerwca br. w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się drugie posiedzenie komisji powołanej przez Prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 23 kwietnia 2022 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju.

Komisja, kierowana przez dyrektora Departamentu Górnictwa WUG Zbigniewa Rawickiego rozszerzona została o specjalistów reprezentujących Politechnikę Śląską w Gliwicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa oraz o przedstawiciela organizacji związkowej.

W trakcie posiedzenia przedstawiciel przedsiębiorcy przedstawił zakres przedsięwzięć podjętych w rejonie zdarzenia po zakończeniu akcji ratowniczej. Dyrektor OUG w Rybniku przekazał informacje o prowadzonych przez urząd czynnościach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zdarzenia. Wyodrębnione spośród członków komisji zespoły pracują nad kompleksowym wyjaśnieniem zagadnień związanych z przyczynami zaistnienia wstrząsu, charakterem tego zjawiska, współwystępowaniem zagrożeń naturalnych, zwłaszcza tąpaniami i metanowego w analizowanym rejonie, a także oceną przeprowadzonej akcji ratowniczej.

Kierujący zespołami przedstawili stan zaawansowania prac nad poszczególnymi zagadnieniami.

do góry