Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Prezes WUG apeluje: Pracujmy bezpieczniej by wspólnie (..)

Prezes WUG apeluje: Pracujmy bezpieczniej by wspólnie świętować

4 Grudnia 2010

W sobotę 27 listopada br. w szybie wydechowym kopalni "Budryk" nawis solny pozbawił życia 49-letniego pracownika Przedsiębiorstwa Budowy Szybów z grupy KOPEX, który miał dwoje dzieci. Dwa dni wcześniej w kopalni "Knurów-Szczygłowice" w górnej wnęce ściany zginął 41-letni górnik, który osierocił troje dzieci. W tym roku w górnictwie było już 21 ofiar śmiertelnych wypadków, w tym 15 w kopalniach węgla kamiennego. Niektórzy mówią, że patronka górników przed swoim świętem wzywa na wieczną szychtę swoich najgorliwszych wyznawców. Nie wierzcie w to – święta Barbara na pewno chciałaby, żebyście każdego dnia wracali cali i zdrowi do domów.

Apeluję do wszystkich górników – nie ulegajcie presji osiągania dobrych wyników ekonomicznych na koniec roku. Nie śpieszcie się i bądźcie rozważni w pracy, nie lekceważcie zasad techniki górniczej i warunków, w których pracujecie. Jesienią i zimą metan jest groźniejszy, bo skuteczność wentylacji zależy m.in. od zmian ciśnienia atmosferycznego. Zachowajcie w ostatnich tygodniach tego roku rozwagę, żebyście Wszyscy mogli przełamać się opłatkiem z najbliższymi przy wigilijnym stole.

Zwracam się jednoczenie do wszystkich górniczych przedsiębiorców o zachowanie wzmożonej czujności i nadzoru nad swoimi podwładnymi w tym trudnym okresie. Bardzo nam zależy na tym, by nasze kontakty pod koniec roku wypełniały świąteczne życzenia, a nie sankcje za łamanie przepisów.Szczęść Boże!

Piotr Litwa

do góry