Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Silesia Innovatica pod patronatem prezesa WUG

Silesia Innovatica pod patronatem prezesa WUG

18 Października 2012

W Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich 17 października br. rozpoczął się Kongres Silesia Innovatica 2012 r. Innowacje w branży górniczej – to temat przewodni trzydniowych obrad - które odbywają się pod honorowym patronatem Piotra Litwy, Prezesa WUG.
Tematyka kongresu, którego głównymi organizatorami są władze miejskie Siemianowic Śląskich i kierownictwo Elmech – Kazeten, wpisuje się w przygotowywany przez WUG wspólnie z Fundacją Bezpieczne Górnictwo im. W. Cybulskiego ogólnopolski Konkurs pt. "Z Innowacją Bezpieczniej w Górnictwie". Zostanie on przeprowadzony po raz pierwszy w 2013 r. co zapowiedziano oficjalnie podczas Zgromadzeniu Fundatorów Fundacji Bezpieczne Górnictwo w lipcu br. Wyzwalanie inicjatyw i rywalizacji w poszukiwaniu oraz wprowadzaniu nowych pomysłów i rozwiązań może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy w górnictwie (podziemnym, odkrywkowym i otworowym).
W pierwszym dniu kongresu Silesia Innovatica zaprezentowano ustawę "Prawo zamówień publicznych" w zupełnie nowym kontekście – jako instrument prawny opracowywania nowych technologii bądź zakupu innowacyjnych produktów. Podczas panelu branżowego przedstawiano nowe rozwiązania dotyczące m.in. wentylacji i klimatyzacji w kopalniach podziemnych, lokalizacji pracowników w rejonach szczególnie dużych zagrożeń, beziskrowej telefonii i transmisji, kombajnów chodnikowych i metanometrii.
Tematyka kosztów inwestycji w innowacje oraz prezentacje najoryginalniejszych rozwiązań i produktów dla górnictwa zdominuje dwa kolejne dni kongresowe, które zaplanowano w ośrodku "Orle Gniazdo" w Hucisku. Adam Kowol z Departamentu Energomechanicznego WUG przedstawił uczestnikom kongresu stosowanie urządzeń budowy przeciwwybuchowej w podziemnych zakładach górniczych.

do góry