Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Stabilny poziom światowego popytu na węgiel

Stabilny poziom światowego popytu na węgiel

2 Marca 2020

W poniedziałek, 2 marca br. w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej S.A. w Katowicach główny analityk Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Carlos Fernandez Alvarez zaprezentował raport „Coal 2019” i prognozy dotyczące światowego popytu na węgiel w najbliższych pięciu latach.

MAE jest agendą Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) z siedzibą w Paryżu. W spotkaniu z ramienia Wyższego Urzędu Górniczego uczestniczył Krzysztof Król, wiceprezes WUG.

Raport, wydawany jest co roku, a poświęcony głównie prognozom rynku węgla na świecie w okresie pięciu lat. Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) prognozuje, że mimo ubiegłorocznego spadku światowego popytu na węgiel, do 2024 roku powinien on pozostać na stabilnym poziomie zbliżonym do wielkości z roku 2018. W Unii Europejskiej popyt na węgiel ma spadać w tym czasie co roku o 5 proc.

W przyszłości globalne trendy związane z polityką węglową będą przede wszystkim uzależnione głównie od Chin, gdzie produkuje się i zużywa ponad 50% światowego węgla. 

do góry