Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Uroczyste obchody w Labinie (Chorwacja)

Uroczyste obchody w Labinie (Chorwacja)

2 Marca 2020

W niedzielę, 1 marca br., delegacja Wyższego Urzędu Górniczego na czele z prezesem WUG Adamem Mirkiem, wzięła udział w spotkaniu z okazji 99. rocznicy tzw. Republiki Labin.

W mieście tym, położonym na południowym wschodzie Istrii, do końca lat 90. ubiegłego wieku funkcjonowała podziemna kopalnia węgla kamiennego w której łącznie wydobytookoło 40 mln ton węgla. Kierując się chęcią zaznaczenia górniczej historii miasta, odrestaurowana została konstrukcja wieży szybowej wraz z częścią budynków przyszybowych, których uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu wspomnianego jubileuszu.

W trakcie uroczystości prezes Adam Mirek, z upoważnienia Adama Gawędy, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, dokonał wręczenia dyplomu nadania stopnia Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego dla Tulio Demetlika, lokalnego polityka, posła do parlamentu chorwackiego.

Valter Glavičić, burmistrz miasta Labin, przedstawił przedstawicielom WUG perspektywy związane z możliwością udostępnienia podziemnej części wyrobisk kopalni dla celów turystycznych.

Opiekę na polską delegacją w trakcie całego pobytu sprawował honorowy konsul Chorwacji, Andrzej Żylak, który był również jednym z inicjatorów tego spotkania.

do góry