Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Startuje Konkurs Dziennikarski „Karbidka”

Startuje Konkurs Dziennikarski „Karbidka”

18 Grudnia 2015

Rusza kolejna edycja Konkursu Dziennikarskiego „Karbidka”. Mogą w nim uczestniczyć dziennikarze prasy, radia i telewizji regionalnych oraz ogólnopolskich, a także redakcji portali internetowych, których artykuły, audycje lub programy dotyczące bezpieczeństwa w górnictwie zostały rozpowszechnione w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. Konkurs ma zasięg ogólnopolski.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 26 lutego 2016 r. (liczy się data stempla pocztowego). Prace konkursowe (koniecznie wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową) należy przesyłać na adres: Gabinet Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, ul. Poniatowskiego 31, 40-055 Katowice, z dopiskiem Konkurs Dziennikarski „Karbidka”. Zgłoszenia można złożyć także osobiście w WUG, w pok. 32.

Kopie materiałów zgłoszonych do konkursu (w formie kserokopii lub zapisu na płytach DVD i CD) muszą zawierać datę i nazwę programu, tytułu gazety lub czasopisma. Należy do nich dołączyć formularz zgłoszeniowy (formularz do pobrania znajduje się pod informacją).

Kapituła konkursu, na podstawie oceny nadesłanych materiałów, przyzna równorzędne nagrody pieniężne w  kategoriach: prasa i portale internetowe; radio; telewizja. Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród, zależnie od liczby zgłoszeń w poszczególnych kategoriach. Podobnie, jak w poprzednich edycjach tego konkursu, wyróżnienia przyznawane będą za promocję:

  • zasad bhp w górnictwie,
  • napiętnowanie złych nawyków,
  • popularyzację dobrych praktyk i rozwiązań systemowych,
  • roli nadzoru górniczego w podwyższaniu standardów bezpieczeństwa pracy.

Ogłoszenie wyników nastąpi w terminie do 25 marca 2016 r.  Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne, statuetki Karbidki oraz dyplomy.

Zgłoszone do konkursu materiały oceniać będzie kapituła konkursowa pod przewodnictwem prezesa WUG Mirosława Koziury.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w kwietniu 2016 roku, podczas plenarnej sesji konferencji z cyklu „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie” (o jej terminie i miejscu poinformujemy po Nowym Roku). Sukcesy laureatów po raz trzeci zostaną zaprezentowane przedstawicielom przedsiębiorców górniczych z całej Polski, uczestniczącym w konferencyjnych obradach.

Organizatorem konkursu jest Wyższy Urząd Górniczy oraz Fundacja „Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego”, która działa przy WUG. Prezes WUG  Mirosław Koziura podkreśla, że dziennikarze są sojusznikiem nadzoru górniczego w podwyższaniu standardów bezpieczeństwa pracy.

Zwycięzcami dotychczasowych edycji Konkursu Dziennikarskiego „Karbidka” zostali:

  • w roku 2015: w kategorii prasa i portale internetowe: Andrzej Bęben z „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl, Marcin Pietraszewski z „Gazety Wyborczej”, Michał Wroński z „Dziennika Zachodniego”. Wyróżnieniami uhonorowano: Barbarę Warpechowską za publikacje w „Pulsie Biznesu” i „Nowym Górniku” i Wojciecha Królikowskiego z TVP Katowice;
  • w roku 2014: w kategorii prasa i portale internetowe: Karolina Baca-Pogorzelska z Rzeczpospolitej, Maciej Dorosiński z portalu nettg.pl oraz Witold Gałązka z Trybuny Górniczej; w kategorii radio i telewizja: Przemysław Adamski z TVP Katowice oraz Andrzej Lampart z TVP Wrocław;
  • w roku 2013: w kategorii prasa i portale internetowe: Marek Błoński z PAP oraz Jerzy Chromik z Trybuny Górniczej; w kategorii radio i telewizja: Przemysław Adamski z TVP Katowice oraz Andrzej Lampart z TVP Wrocław;
  • w roku 2012: w kategorii prasa i portale internetowe: Karolina Baca z Rzeczpospolitej, Kajetan Berezowski z Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl, Sławomir Starzyński z Nowego Górnika; w kategorii radio i telewizja: Monika Krasińska z Radia Katowice;
  • w roku 2011: Marek Błoński z Polskiej Agencji Prasowej, Jerzy Chromik z Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl, Monika Krasińska z Radia Katowice; Aldona Minorczyk-Cichy z Dziennika Zachodniego.

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
docx 2015-12-18 Karta zgloszenowa
ilość pobrań: 532
Karta zgloszenowa 15.58KB -
pdf 2015-12-18 Regulamin konkursu
ilość pobrań: 708
Regulamin konkursu 24.93KB zobacz

do góry