Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/WUG: turecka wizyta studyjna

WUG: turecka wizyta studyjna

5 Maja 2015

Od 5 do 7 maja br. WUG jest gospodarzem wizyty studyjnej przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Turcji, współorganizowanej z biurem TAIEX. Delegacja turecka jest zainteresowana nawiązaniem współpracy z polskim nadzorem górniczym ponieważ Turcja przygotowuje się do wdrożenia unijnych przepisów dotyczących środków ochrony osobistej. W ramach wizyty studyjnej TAIEX przedstawiciele resortu zapoznają się z unijnymi procedurami oceny zgodności, metodami badań i sprzętem do badań w odniesieniu do środków ochrony dróg oddechowych stosowanych w górnictwie.

W siedzibie WUG goście z Turcji przebywali 5 maja br. Podczas przygotowanych dla nich spotkań seminaryjnych zapoznali się m.in. z organizacją i funkcjonowaniem polskiego nadzoru górniczego, polskimi aktami prawnymi dotyczącymi stosowania środków ochrony dróg oddechowych w zakładach górniczych, podziałem i dopuszczeniem do stosowania środków ochrony indywidualnej zgodnie z Dyrektywą 89/686/EWG w zakładach górniczych, zakresem norm zharmonizowanych: EN 149+A1, EN 136, EN 404 i EN 13794, certyfikacją i procedurami oceny zgodności dotyczącymi środków ochrony dróg oddechowych. Uzyskali także informację o roli prezesa WUG w procedurze nadzoru rynku, w szczególności w zakresie środków ochrony dróg oddechowych oraz kontroli środków ochrony dróg oddechowych w ramach nadzoru rynku.

W kolejnych dniach pobytu w Polsce przygotowano dla nich także wizytę w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Zapoznają się tam z funkcjonowaniem akredytowanego laboratorium badające środki ochrony dróg oddechowych. Ponadto odwiedzą: firmę FASER S.A. w Tarnowskich Górach - producenta aparatów izolujących oraz Kopalnię Doświadczalną „Barbara” w Mikołowie i  KWK „Piast”, w której zaznajomią się z organizacją punktu wydawania środków ochrony dróg oddechowych.

do góry