Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Wizyta Prezesa WUG w KWK "Wujek" ruch "Śląsk"

Wizyta Prezesa WUG w KWK "Wujek" ruch "Śląsk"

9 Października 2013
W dniu 9 października br. w KWK "Wujek" ruch "Śląsk" w Rudzie Śląskiej Prezes WUG Piotr Litwa wziął udział w prezentacji funkcjonowania powierzchniowej stacji odmetanowania i stacji klimatycznej.
Stacja umożliwia ujęcie 140 metrów sześciennych mieszaniny powietrzno-metanowej na minutę. Od 1 października br. jest ona wykorzystana do odmetanowania parceli ściany 7 w pokładzie 409 O.G. Ruda Śląska-Panewniki II. Docelowo będzie służyła do odmetanowania całego Pola Panewnickiego oraz pozostałej części Ruchu" "Śląsk".
Ponadto kierownictwo KHW S.A. zaprezentowało niedawno oddany do użytku systemu klimatyzacji grupowej wyrobisk znajdujących się głębokościach poniżej 1000 metrów. W scentralizowanej klimatyzacji z agregatami chłodniczymi (ziębiarkami) wytwarzana jest woda lodowa, która jest następnie rozprowadzana izolowanymi rurociągami. Taka klimatyzacja jest najefektywniejszą metodą poprawy warunków pracy górników na dużych głębokościach (przeciętnie temperatura rośnie o 3 °C na każde 100 m w głąb ziemi, czyli na poziomie 1065 m, na którym prowadzone jest wydobycie w KWK "Wujek" ruch "Śląsk" naturalna temperatura skały wynosi ponad 45 °C.). Bez klimatyzacji grupowej praca w takich warunkach jest ekstremalnie wyczerpująca.
do góry