Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Wizyta kierownictwa WUG w Grupie Kapitałowej PUMAR

Wizyta kierownictwa WUG w Grupie Kapitałowej PUMAR

15 Maja 2013

Wzrost liczby wypadków związanych z opadem skał i brył węgla w wyrobiskach górniczych w ostatnich latach skłonił kierownictwo WUG do poszukiwania i promowania nowych rozwiązań technicznych, które zastępują ludzi w najniebezpieczniejszych robotach górniczych. W środę (15 maja ) Piotr Litwa, prezes WUG oraz dyrektorzy Okręgowych Urzędów Górniczych sprawujących nadzór nad kopalniami węgla kamiennego, zapoznali się z najnowszą ofertą Grupy Kapitałowej "PUMAR".

Podczas wizyty w hali produkcyjnej i warsztatach prezentowano najnowsze zmechanizowane obudowy ścianowe, w których specjalizuje się "Pumar". Producenci zademonstrowali atuty m.in. tymczasowej zmechanizowanej obudowy chodnikowej (typu TZOCH-WP na bazie obudowy WP V32/9/03), której prototyp jest obecnie składany w kopalni "Janina". Zostanie uruchomiony za kilka tygodni. Unikatowość tego rozwiązania polega na tym, że umożliwi wycofanie górników z przodka. Dotychczas obudowy zmechanizowane nie były stosowane w nowo drążonych chodnikach. Tymczasowość w nazwie obudowy wiąże się z tym, że obudowa jest przesuwana za postępem chodnika. Osłoni górników przed opadami urabianych skał. Nie będzie ludzi w przodku.

Zainteresowanie kierownictwa nadzoru górniczego wzbudziły także nowo produkowane sekcje obudowy zmechanizowanej Hydromel 16/35 POz i kolejne oraz POz/BSN, które mają zastąpić stare, wielokrotnie remontowane urządzenie tego typu w KWK "Wieczorek". Ta hydrauliczna obudowa ma bezprzewodowy system kontroli ciśnienia. Operator obserwuje funkcjonowanie obudowy na monitorze.

do góry