Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Zagrożenie powodziowe maleje

Zagrożenie powodziowe maleje

20 Maja 2010
Zagrożenie wodne i zalania obiektów zakładów górniczych występują na terenie nadzoru sześciu okręgowych urzędów górniczych (w Krakowie, Krośnie, Rybniku, Gliwicach, Katowicach i Kielcach). Sytuacja się poprawia, w niektórych miejscach poziom wody zaczyna powoli opadać.

Nowo zgłoszone zagrożenie dotyczy kopalni KWK "Brzeszcze-Silesia" (OUG w Katowicach). Prowadzone są prace zabezpieczające przed wdarciem się wód do szybu wentylacyjnego wydechowego Andrzej IX (obwałowano i uszczelniono teren bezpośrednio przy szybie). Z terenu nadzorowanego przez OUG w Kielcach zgłoszono zagrożenie powodziowe zakładu górniczego "Sokolniki II" k/Trześni w powiecie tarnobrzeskim. Wody wdarły się do wyrobiska. W związku z tym kopalnia wstrzymała wydobycie oraz dostawy kruszywa na cele przeciwpowodziowe, maszyny zostały zabezpieczone, a załoga wycofana.
O 0,8 metra poziom wody podwyższył się w Kopalni Wapienia "Strzelce Opolskie" (rejon OUG Gliwice), co jest spowodowane zatrzymaniem pompy odwadniającej wyrobiska kopalni w celu zmniejszenia dopływów do cieków wodnych biegnących przez kilka pobliskich miejscowości, zagrożonych zalaniem.
do góry