Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Zalecenia Komisji ds. Tąpań w sprawie warunków (..)

Zalecenia Komisji ds. Tąpań w sprawie warunków eksploatacji w kopalni "Rydułtowy-Anna"

29 Marca 2007

Kopalnia "Rydułtowy – Anna" należąca do Kompanii Węglowej S. A., której los po serii silnych wstrząsów stanął niedawno pod znakiem zapytania będzie mogła dalej pracować po spełnieniu dodatkowych zaleceń, mających zapewnić bezpieczeństwo pracy – uznała Komisja ds. Tąpań w Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny, działająca przy Wyższym Urzędzie Górniczym.

W celu spełnienia tych zaleceń kopalnia musi wykonać szereg działań organizacyjno-technicznych, w tym między innymi przeprowadzić badania geofizyczne, tzw. geotomografię górotworu. Wyniki tych badań zostaną wykorzystane przy projektowaniu profilaktyki tąpaniowej. Ostateczną decyzję o uruchomieniu ściany J 12 w pokładzie 713/1-2 podejmie Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku na podstawie opinii Komisji oraz badań.

Uruchomienie ściany J 12 będzie możliwe nie wcześniej niż za dwa miesiące. W najbliższych tygodniach nadal mają być usuwane skutki wstrząsów w prowadzącej do ścian wydobywczych pochylni wentylacyjno-transportowej w pokładzie 713/1-2. Konieczna będzie także zmiana organizacji pracy na dole.

Miejsce przeładunku materiałów ma być przeniesione w inny, bezpieczny rejon kopalni. Postęp frontu ściany ma zmniejszyć się z sześciu do trzech metrów na dobę. Istotnym warunkiem jest również wydłużenie stref szczególnego zagrożenia tąpaniami oraz ograniczenie stałych stanowisk pracy w rejonie podatnym na wstrząsy poprzez zastosowanie monitoringu.

Blisko dwa tygodnie temu, po silnych wstrząsach, które uszkodziły chodnik prowadzący do dwóch ścian J-12 w pokładzie 713/1-2 i R-14 w pokładzie 707/1-2 Ruch "Anna’’ został unieruchomiony. W ubiegłym roku z podobnych powodów zrezygnowano z trzech ścian w ruchu "Rydułtowy". Przez tydzień w zatrudniającej 5,2 tys. osób kopalni pracowała tylko jedna ściana. Kopalnia wydobywała na dobę 2 tys. zamiast planowanych ponad 10 tys. ton węgla.

do góry