Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 02/2001
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Edward Maciąg, Tadeusz Tatara
Przedmiotem analizy jest ocena oddziaływania wstrząsów górniczych na trzy niskie budynki mieszkalne w Zabrzu-Pawłowie, traktowane jako przykładowe. Są to dwa budynki przy ul. S i jeden przy ul. T. Wiele tego rodzaju obiektów zarówno w GZW jak i LGOM podlega drganiom wzbudzanym wstrząsami górniczymi. Na obecnym etapie rozpoznania problemu oddziaływania wstrząsów górniczych na budynki, ocena skutków tego rodzaju oddziaływania nie może mieć charakteru rutynowego, wymaga badań dynamicznych związanych z sejsmologią.
Józef Chrostek, Piotr Mol, Mirosław Zacharski
W artykule przestawiono metodę zwiększania stabilności przestrzennej obudowy łukowej istniejących wyrobisk. Metoda może być także zastosowana przy obudowie nowo wznoszonej. Bazuje ona na zastosowaniu kotwi. Przedstawiono również wyniki analitycznych badań nowego sposobu zwiększenia stabilizacji obudowy oraz jego wykorzystanie w praktyce.
Benedykt Niemiec
W poniższym tekście przedstawiono obudowę, zasadę działania i obszar zastosowań urządzenia pod nazwą sonda aerometryczna o oznaczeniu SA-1. Ponadto opisane zostały trzy przypadki zastosowania urządzenia w kopalniach węgla. Wspólną cechą tych badań było określenie rozkładu strefy spękań wokół wyrobisk górniczych, inny natomiast był cel badań i przeznaczenie uzyskanych rezultatów.
Józef Szuster, Stanisław Lasek
Ściana 411b zamykała dwuskrzydłową eksploatację przyspągowej warstwy pokładu 510 w KWK "Mysłowice". Ściana prowadzona była w warunkach zagrożeń skojarzonych, wśród których dominowało zagrożenie sejsmiczne, wynikające z uwarunkowań geologiczno-górniczych. Podjęte na etapie projektowania i eksploatacji środki organizacyjno-techniczne ograniczyły to zagrożenie do stopnia pozwalającego na bezpieczne prowadzenie robót i odprężenie pozostałych warstw pokładu 510 i 501.
Tadeusz Skatuła, Daniel Stoiński, Marian Filipowski
W publikacji pokazano zastosowanie komputeryzacji do możliwości ustalenia lokalizacji i racjonalnego wykorzystania wozów kopalnianych, celem podniesienia poziomu bezpieczeństwa i usprawnienia organizacji ruchu przewozowego na dole i powierzchni kopalni. W treści pokazano możliwości kontroli jednostki transportowej od momentu jej załadunku do rozładunku.