Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 10/2003
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Stanisław Wasilewski
Katastrofy i wypadki zbiorowe, które miały miejsce w latach 2002 i 2003 w kopalniach "Rydułtowy", "Pniówek", "Bielszowice" i "Brzeszcze" pokazują jak ciągle niebezpieczne są polskie kopalnie. Po tych tragicznych zdarzeniach niezależnie od poszukiwania bezpośrednich przyczyn rozpoczęto szerokie dyskusje dotyczące wielu aspektów techniczno-organizacyjnych w polskich kopalniach. Dotyczy to również systemów dyspozytorskiego nadzoru i kontroli zagrożeń oraz zabezpieczeń gazometrycznych. Przeprowadzono m.in. analizy struktury i konfiguracji systemów gazometrycznych oraz dyspozytorskiego nadzoru stosowane w polskich kopalniach, a także przegląd warunków ich eksploatacji.
Krzysztof Matuszewski
We wstępie wymienione są inne poza zagrożeniami naturalnymi czynniki, które trzeba uwzględnić przy projektowaniu eksploatacji. Ponadto przedstawiony jest podział zagrożeń naturalnych oraz współzależność ich występowania. W rozdziale dotyczącym czynników decydujących o kolejności wybierania pokładów węgla omówione są oprócz jakości węgla zagrożenia naturalne (tąpaniami, metanowe, pożarowe) oraz ochrona powierzchni i pokładów podbieranych. W tych warunkach bardzo ważne jest określenie gradacji zagrożeń naturalnych. W kolejnych rozdziałach omówiono czynniki decydujące o porządku i kierunku wybierania w pokładach węgla oraz doborze sposobu przewietrzania ścian w warunkach zagrożenia metanowego, pożarowego, pyłowego i klimatycznego oraz zalety i wady każdego systemu przewietrzania w zależności od występujących zagrożeń naturalnych. Wskazano, że w większości przypadków wpływ koncentracji produkcji na zagrożenia naturalne jest negatywny. Na końcu przedstawiono wnioski dotyczące planowania bezpiecznej eksploatacji w warunkach współwystępowania zagrożeń naturalnych ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia metanowego, pożarowego i tąpaniami.
Małgorzata Jaroń-Kocot, Jerzy Sablik
Artykuł zawiera charakterystykę skażeń wód dołowych chromem sześciowartościowym wypłukującym się z popiołów lotnych. Związki chromu mogą się wypłukiwać podczas hydraulicznego transportu tych popiołów w podziemia kopalni oraz podczas ich leżakowania w wyrobisku. Przedstawiono zatem możliwości ograniczania skażeń wód chromem sześciowartościowym wynikające z udziału w mieszaninach podsadzkowych takich składników jak odpady poflotacyjne i odpadowe wapno pokarbidowe.
Magdalena Bannert, Eugeniusz Małobęcki
W artykule omówiono cykl szkoleń uzupełnionych o zagadnienia z psychologii pracy. Celem uczestnictwa psychologów w przedmiotowych szkoleniach było pozyskanie wiedzy o przyczynach i okolicznościach zaistnienia wypadków oraz uświadomienie poszkodowanym ich roli i odpowiedzialności za powstałe zdarzenie.
Włodzimierz Mostek, Janusz Sobik, Henryk Białożyt
W artykule przedstawiono ocenę ryzyka zawodowego przeprowadzoną na wszystkich stanowiskach pracy w KW S.A. Zakładzie Górniczym "Bytom III". Ocena ryzyka zawodowego wykonana została w oparciu o własne rozwiązania, zgodnie z Polską Normą PN-N-18002, w skali pięciostopniowej. Przy szacowaniu ryzyka zawodowego czynny udział brali przedstawiciele załogi zakładu co sprawiło, że tak przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego była łatwa do przekazania pracownikom.