07/2007 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 07/2007

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Zdzisław Kulczycki, Wojciech Piątkowski

W artykule przedstawiono najważniejsze aspekty działalności służb budowlanych urzędów górniczych w oparciu o dane z okresu ostatnich sześciu lat. W szerszym zakresie omówiono realizacje zadań w 2006 r.

Wiesław Grzebyk, Lech Stolecki

W artykule przedstawiono aktualny stan rozpoznania oceny amplitudowej wstrząsów sejsmicznych towarzyszących eksploatacji złoża rud miedzi w kopalniach Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Wskazano na niedostatki interpretacji aktywności sejsmicznej dokonywanej wyłącznie na podstawie energii wstrząsów sejsmicznych. Zaproponowano sposób rozwiązania problemu oceny amplitudowej wstrząsów sejsmicznych w oparciu o budowę nowej sieci mikrosejsmologicznej.

Zygmunt Szymański

W artykule przedstawiono model matematyczny pojazdu trakcyjnego złożony z lokomotywy oraz wozów urobkowych. Model ten umożliwia przeprowadzenie analizy wpływu parametrów eksploatacyjnych kopalnianej trakcji (parametry zasilania, stan techniczny pojazdu oraz stan torowiska) na parametry eksploatacyjne pociągu (prędkość jazdy, prąd pobierany z zasilacza) oraz na organizację ruchu pociągów na danym poziomie kopalni. W artykule przedstawiono analizę modelu trakcji przewodowej, dla aproksymacji wielomianowej zjawisk nieliniowych. Obliczenia numeryczne przeprowadzono przy wykorzystaniu programu komputerowego TEG-3. Wyniki obliczeń symulacyjnych wybranych odcinków trakcji kopalnianej, zweryfikowane badaniami przemysłowymi, umożliwiły weryfikację oceny wpływu parametrów eksploatacyjnych trakcji na harmonogramy przejazdów pociągów na wybranym poziomie KWK.

Feliks Płaskociński

W artykule podano informację o występowaniu torfu w Polsce i na świecie. Graficznie opisano etapy wzrostu torfowisk jako jedynej kopaliny odnawialnej. Podkreślono walory przyrodnicze, ekologiczne i turystyczne oraz przydatność torfu dla rolnictwa, ogrodnictwa, leśnictwa i lecznictwa (borowiny). Podkreślono również znaczenie torfowisk jako zbiornika retencyjnego. Szczegółowo omówiono eksploatację wycinka (2,7% powierzchni ) torfowiska „Puścizna Wielka” i jej znaczenie dla gospodarki i lecznictwa. Krytycznie ustosunkowano się do programu „Natura 2000” – w odniesieniu do torfowisk orawsko-nowotarskich – i zaznaczono konieczność pogodzenia interesów ochrony przyrody z interesami gospodarczymi regionu i Polski. Zaznaczono, że od pogodzenia tych interesów zależy zrównoważony rozwój gospodarczy tej części Podhala.

Grzegorz Juzek, Adam Rojek

W artykule opisano system wybierania resztek pokładów węglowych na przykładzie eksploatacji resztki pokładu 405 na poziomie 500 m w KWK „Staszic” systemem chodników eksploatacyjnych w samodzielnej obudowie kotwowej z wcinkami. System ten pozwala na wybieranie nieregularnych, resztkowych parcel pokładów, których eksploatacja systemem ścianowym byłaby nieopłacalna. Opisano warunki górniczo-geologiczne panujące w pokładzie 405, sposób eksploatacji i przewietrzenia wyrobisk, obecny stan robót, sposób likwidacji wyrobisk oraz metodę kontroli obudowy kotwowej.

Anna Musiała, Jarosław Jankowiak

W artykule zarysowano, w oparciu o przepisy Konwencji nr 176 Międzynarodowej Organizacji Pracy z 22 czerwca 1995 r. dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia w kopalniach, koncepcję prawa pracowników zatrudnionych w przemyśle wydobywczym do wiedzy w dziedzinie bhp. Wskazano również na problem określenia podmiotu po stronie pracowniczej, któremu przysługuje prawo do określonych fragmentów wiedzy o bhp. Ponadto na podstawie analizy Konwencji uznano, że podmiotami obowiązanymi udostępnić wiedzę w dziedzinie bhp są nie tylko pracodawcy, ale również organy władzy publicznej. Podkreślono, że konstrukcja prawna polegająca na przyznaniu górnikowi kompleksowego prawa do wiedzy w sferze bhp znajduje wsparcie w aktualnym stanie rozwoju nauki o zarządzaniu organizacjami.

Informacja o wynikach prac komisji powołanej po katastrofie w kopalni „Halemba”

do góry