Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 08/2007
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Kazimierz Lebecki, Piotr Rozmus
W artykule opisane zostało nowe podejście do ilościowej oceny ryzyka oparte o metodologię norm EN 61508. Kryteria dopuszczalności ryzyka przyjęte zostały zgodnie z zasadą ALARP. Zaproponowana została metoda tworzenia scenariuszy rozwoju niebezpiecznych zdarzeń w postaci tzw. drzew bow-tie. Wykorzystano do tego celu analityczne metody ilościowego szacowania poziomu ryzyka FTA (analiza drzewa błędów) i ETA (analiza drzewa zdarzeń). Na przykładzie zagrożenia wybuchem pyłu węglowego zaproponowano sposób obliczania poziomu ryzyka oraz zobrazowano poziomy zaufania dla poszczególnych barier ochronnych (odniesionych do metod profilaktyki i prewencji).
Teresa Steliga, Piotr Jakubowicz
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z problemem oczyszczania odpadów pochodzących ze starych dołów urobkowych na przykładzie dołu urobkowego G-13, który charakteryzuje się zróżnicowaną zawartością zanieczyszczeń ropopochodnych. Omówiono wyniki badań w skali półtechnicznej realizowane metodą ex-situ z wykorzystaniem bioremediacji podstawowej i bioaugmentacji poprzez inokulację biopreparatem opracowanym na bazie mikroorganizmów autochtonicznych. Przeprowadzone badania były podstawą opracowania wytycznych prowadzenia procesu oczyszczania w warunkach przemysłowych metodą in-situ. Zgromadzone dane posłużyły, również do sporządzenia wymaganej dokumentacji w celu uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie unieszkodliwiania metodą in-situ odpadu z dołu urobkowego G-13 zgodnie z obecnymi wymaganiami prawnymi.
Andrzej Cholewa, Piotr Gawor
Rozpowszechnianie się w zakładach górniczych napięcia 3,3 kV do zasilania maszyn w przodkach eksploatacyjnych stawia nowe, wyższe wymagania dla bezpieczeństwa eksploatacji tych sieci, w tym i niezawodnego działania zabezpieczeń upływowych oraz ziemnozwarciowych. Pojawiają się rozwiązania konstrukcyjne urządzeń zasilających (przewoźnych stacji transformatorowych), w których spotyka się wykorzystywanie punktu neutralnego sieci do różnych celów, a także tworzenie sztucznych punktów neutralnych w wyniku włączania pomiędzy fazy i ziemię dodatkowych elementów. W związku z tym sieć, będąca zgodnie z wymaganiami przepisów siecią o izolowanym punkcie neutralnym, zmienia pierwotnie zakładane właściwości. W artykule przeprowadzono analizę właściwości sieci o różnym sposobie uziemiania punktu neutralnego, zwracając uwagę na przewidywany wpływ włączania dodatkowych impedancji doziemnych na bezpieczeństwo eksploatacji sieci zasilających wysokowydajne kompleksy ścianowe.
Andrzej Trojnar, Benedykt Niemiec
W artykule przedstawiono założenia oraz wyniki metody analizy zmian trendów wypadkowości, która stanowić może miarę skuteczności systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy funkcjonujących w poszczególnych kopalniach. Zwrócono uwagę na związek pomiędzy czasem funkcjonowania systemów zarządzania bezpieczeństwem i ich jakością a pozytywnymi trendami zmian w wypadkowości spowodowanej błędami ludzkimi.
Bolesław Kubit
W artykule w skrócie przedstawiono rozwój techniczny urządzeń stosowanych w przemyśle naftowym, rolę dokumentacji techniczno-ruchowej oraz stosowanych systemów zabezpieczeń na tle wymagań przepisów prawa w zakresie bezpiecznej eksploatacji urządzeń wiertniczych.