Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 08/2008
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Małgorzata Ryszka, Grzegorz Sporysz
W artykule przedstawiono przegląd wybranych światowych metod oznaczania metanonośności oraz historyczny rozwój metod stosowanych w polskim górnictwie węgla kamiennego od połowy XX wieku do chwili obecnej.
Krzysztof Matuszewski
W niniejszym artykule omówiono środki chemiczne stosowane w podziemnych zakładach górniczych. Przedstawiono podstawowe akty prawne regulujące stosowanie środków chemicznych w polskich kopalniach węgla kamiennego, w szczególności w aspekcie ich bezpiecznego stosowania. Następnie omówiono rodzaje pianek, klejów i ładunków klejowych wykorzystywanych w podziemnych zakładach górniczych. Przedstawiono również zagrożenie pożarowe i wybuchowe wynikające ze stosowania środków chemicznych oraz ich szkodliwe oddziaływanie na organizm ludzki, a także wpływ na pracę czujników metanometrii automatycznej i CO-metrii w kopalniach węgla kamiennego.
Irena Józefko, Ryszard Taboł
W artykule przedstawiono podstawowe definicje dotyczące wód leczniczych i solanek, klasyfikację stosowaną w rozlewnictwie oraz balneologii, dane dotyczące występowania, wydobycia i wykorzystania eksploatowanych wód na przykładzie wybranych uzdrowisk. Zwrócono również uwagę na podstawowe zagrożenia dla eksploatacji wód leczniczych, podając konkretne przykłady i wskazując możliwą profilaktykę w tym zakresie.
Cezary Kula, Krzysztof Paprotny
W artykule przedstawiono tok postępowania związanego z badaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy w kopalniach węgla kamiennego, prowadzonego przez przedsiębiorcę (pracodawcę). Powołano się na obowiązujące przepisy w tym zakresie oraz przedstawiono spostrzeżenia wynikające z inspekcji przeprowadzonych w kopalniach. Na koniec wskazano działania zaliczane do profilaktyki wypadków przy pracy oraz środki promocji bezpieczeństwa pracy.
Dariusz Prostański, Dominik Bałaga, Piotr Rojek, Janusz Sedlaczek
W artykule omówiono nowe rozwiązanie kurtyny powietrzno-wodnej do kombajnu chodnikowego R-200, opracowane w CMG KOMAG. Przedstawiono budowę stanowiska badawczego zbudowanego w KD „Barbara” dla przeprowadzenia badań działania kurtyny pod kątem skuteczności gaszenia i zapobiegania wybuchom gazu. Opisano przebieg i omówiono uzyskane wyniki tych badań.
Mariusz Kiercz
W artykule omówiono wybrane zagadnienia dotyczące wykonywania kontrolnych pomiarów rzeczywistych sił oddziaływania naczynia wyciągowego na zbrojenie szybu, o których mowa w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych. Przedstawiono wykaz rzeczoznawców do spraw ruchu zakładu górniczego upoważnionych przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w zakresie wykonywania tych pomiarów, ogólne zasady ich wykonywania oraz zaprezentowano przykładowe wyniki przeprowadzonych pomiarów wraz z ich analizą.