Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 07/2009
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Adam Lipowczan
Artykuł omawia aktualne problemy doboru i stosowania środków ochrony indywidualnej (ŚOI) w górnictwie. Przedstawiono zagadnienia związane z certyfikacją ochron w świetle dyrektyw Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na niejednoznaczności i wynikające z nich trudności interpretacyjne w wypadku dokumentacji przedstawianej na przetargach. Podkreślono znaczenie prawidłowego doboru ochron dla konkretnych stanowisk pracy. Szerzej przedstawiono znaczenie oceny właściwości elektrostatycznych ochron dla bezpieczeństwa wybuchowego.
Józef Chmiel, Henryk Jagiełło, Grzegorz Loska
W artykule przedstawiono przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa organizacji prac przy urządzeniach elektroenergetycznych wykonywanych w warunkach szczególnego zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego w wyrobiskach podziemnych zakładach górniczych. Wskazano praktyczne rozwiązania problemów często występujących w zakładach górniczych przy organizacji tych prac.
Zbigniew Kasztelewicz, Szymon Sypniowski
W artykule przedstawiono charakterystykę przemysłu wydobycia węgla brunatnego w Polsce w zakresie podstawowych parametrów produkcyjnych. Omówiono procesy nabywania terenów pod działalność górniczą i zbywania gruntów po przeprowadzonych pracach rekultywacyjnych oraz przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia kopalń w dziedzinie rekultywacji i rewitalizacji terenów poeksploatacyjnych.
Józef Koczwara, Klaudiusz Wieczorek, Bogdan Perenc
W artykule przedstawiono wybrane problemy dotyczące bezpieczeństwa eksploatacji maszyn i urządzeń wchodzących w skład kompleksów ścianowych. Omówiono obowiązujące przepisy, zwrócono uwagę na najczęściej spotykane nieprawidłowości związane z eksploatacją kompleksów ścianowych oraz przedstawiono wybrane zagadnienia i dane statystyczne. Zasygnalizowano również kierunki działań do podjęcia przez przedsiębiorców i producentów maszyn, mających na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa związanego z eksploatacją maszyn i urządzeń wchodzących w skład kompleksów ścianowych.
Tomasz Sawicki
W artykule opisano główne przyczyny powstawania pożarów w podziemnych wyrobiskach kopalń rud miedzi. Przedstawiono najgroźniejsze pożary oraz dane statystyczne charakteryzujące zagrożenie pożarowe w górnictwie miedziowym.
Jan Jurkiewicz, Jerzy Kolasa, Ludomir Wiśniewski
W artykule przedstawiono historię budowy, eksploatacji i upadku Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej „Królowa Luiza” w Zabrzu, będącej jednym z największych na Górnym Śląsku przedsięwzięć budownictwa górniczego i hydrotechnicznego końca XVIII w. i początku XIX w. Przedstawiono również plany rewitalizacji sztolni i ponownego jej oddania społeczeństwu jako obiektu turystyczno-muzealnego.