Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 08/2009
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Tadeusz Majcherczyk, Zbigniew Niedbalski, Piotr Małkowski, Kazimierz Koliński
W artykule przedstawiono wyniki badań prowadzonych w wyrobisku korytarzowym poddanym wpływom eksploatacji pokładu wyżej leżącego. Badania obejmowały pomiary własności geomechaniczncyh, obciążenia odrzwi obudowy, zasięgu strefy spękań oraz pomiary konwergencji. Wyrobisko wykonano w skałach skłonnych do rozwarstwiania, czego przyczyną było powstanie dużej strefy spękań zaraz po wykonaniu wyrobiska. Wykonane obliczenia numeryczne potwierdziły niekorzystny wpływ eksploatacji w pokładzie wyżej leżącym na badane wyrobisko korytarzowe.
Bogusław Michalik
W rezultacie uwalniania do środowiska podziemnych wód zawierających rad w kopalniach węgla kamiennego oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie powstają osady zawierające wysokie stężenia izotopów radu. Osady powinny być utylizowane z uwzględnieniem powodowanego przez nie zagrożenia radiacyjnego, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy – Prawo atomowe oraz związanych z nią przepisów wykonawczych. W artykule przedstawiono analizę istniejących wymagań z zakresu ochrony radiologicznej w kontekście ich zastosowania do postępowania z osadami kopalnianymi. Wskazane zostały nieścisłości poszczególnych zapisów, propozycje ich interpretacji oraz niezbędnych zmian.
Mariusz Kiercz
W artykule omówiono wyniki eksperymentalnych pomiarów sił rzeczywistych oddziaływania skipu górniczego wyciągu szybowego, pracującego w południowym przedziale szybu „Karol” (Katowicki Holding Węglowy S.A., KWK „Mysłowice-Wesoła”), wykonanych w warunkach równoczesnego zastosowania czterech różnych układów pomiarowych, tj. rolek pomiarowych typu GIG, ślizgu pomiarowego czołowego typu DARTECH, układu pomiarowego sił czołowych typu CBiDGP oraz układu pomiarowego sił czołowych i bocznych typu AGH-WIMiR. Przedstawiono możliwość wykorzystywania takich kontrolnych pomiarów do sprawdzania przez rzeczoznawców rozwiązania technicznego zbrojenia szybu w aspekcie bezpiecznego zwiększania dopuszczalnego zużycia stalowych prowadników i dźwigarów.
Adam Hassa
Artykuł stanowi kontynuację cyklu publikacji dotyczących higieny pracy w górnictwie. Przedstawiono w nim aktualny stan bezpieczeństwa i higieny pracy w polskim górnictwie oraz oczekiwania w tym zakresie w aspekcie realizacji celów wynikających z „Krajowej strategii na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2009–2012”.
Henryk Klein
Zabezpieczenia zwarciowe urządzeń i elementów instalacji zasilanych z przemienników częstotliwości ze względów technicznych nie przystają do wymagań, jakie tego rodzaju zabezpieczeniom stawiają obowiązujące przepisy i normy przedmiotowe. Zamysłem autora jest przybliżenie tej tematyki w celu zapoczątkowania dyskusji na temat obowiązujących wymagań odnośnie tego typu układów.