01/2010 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 01/2010

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Roman Jabłoński, Piotr Kulinowski

W artykule przedstawiono wybrane przykłady zabezpieczania w przenośnikach taśmowych miejsc zbiegania i nabiegania taśmy na bębny oraz na krążniki zmieniające jej kierunek o więcej niż 3°. Metody zabezpieczeń stosowane w przenośnikach zaczerpnięto z normy DIN 15 220, zgodnej z ISO/TR 5045 i obejmującej przenośniki taśmowe opisane w części 1 normy DIN 15 201, a także przenośniki stanowiące wyposażenie maszyn i urządzeń.

Zbigniew Kasztelewicz, Miranda Ptak

Niniejszy materiał stanowi drugą z czterech części artykułu poświęconego problematyce procedur uzyskania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego metodą odkrywkową. W tej części szczegółowo przedstawiono scenariusz podstawowy, który przewiduje dokonywanie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy poprzez wprowadzenie inwestycji jako inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym do planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Artykuł przedstawia procedurę wprowadzania inwestycji od koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju do etapu zmian planu zagospodarowania przestrzennego województwa.

Edyta Brzychczy, Ryszard Stefaniak, Zbigniew Maroszek,

W artykule przedstawiono przykład wykorzystania jednej z nowoczesnych technik eksploracji danych do analizy kompleksów ścianowych pracujących w kopalni „Ziemowit”. Na podstawie danych pochodzących z 23 ścian wyznaczono reguły zestawiania ze sobą maszyn i urządzeń pracujących w ścianach. Znajomość najczęściej występujących połączeń w wyposażeniu ścian może usprawnić proces planowania robót eksploatacyjnych i wspomóc w tym zakresie projektantów przygotowania produkcji.

Jadwiga Maciaszek

W pracy przedstawiono wyniki badań 98 archiwalnych map górniczych z rejonu Śląska. Wskazano na konieczność opracowania specjalnej mapy zasypanych szybów górniczych, która będzie pomocna w planach zagospodarowania przestrzennego terenów dawnego górnictwa kruszcowego i węglowego na ziemiach polskich. Analizowane mapy pozwoliły także stworzyć bazy historycznych pól górniczych, pozwalające odtwarzać stan własnościowy na danym terenie.

Jarosław Wawrowski

Wśród podmiotów uczestniczących w zakresie profilaktyki bezpieczeństwa w zakładach górniczych kluczowym jest kierownik ruchu zakładu górniczego. Zajmowanie tego stanowiska jest związane z szeregiem uprawnień, które korelują jednak z wieloma obowiązkami. W centrum zainteresowań niniejszej publikacji leży obowiązek kierownika ruchu określony w art. 123 Prawa geologicznego i górniczego.

Zabytki Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego w filatelistycznych kolekcjach
Zbigniew Bożek

do góry