02/2010 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 02/2010

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Zbigniew Burtan, Jerzy Stasica, Zbigniew Rak

W artykule przedstawiono uwarunkowania i technologie wykonywania wyrobisk przygotowawczych w polskim górnictwie węgla kamiennego. Omówiono sposoby drążenia kombajnami chodnikowymi oraz opisano rodzaje stosowanej obudowy i sposoby dodatkowego zabezpieczania wyrobisk. Przeprowadzona analiza pozwoliła na wskazanie kierunków rozwoju technologii robót przygotowawczych, zarówno w odniesieniu do sposobów wykonywania, jak i technik utrzymywania wyrobisk przygotowawczych w różnych sytuacjach górniczych.

Łukasz Gawor

W artykule przedstawiono analizę i ocenę ryzyka dla środowiska związanego ze składowaniem „odpadów węglowych” na zwałowiskach. Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem metody drzewa błędów. Otrzymane wyniki odniesiono do obowiązujących przepisów prawnych. Wykazano konieczność tworzenia odpowiednich narzędzi polepszających egzekwowanie prawa, a także zapewnienie funduszy na ochronę środowiska w obszarze występowania zwałowisk.

Jerzy Glimos, Andrzej Bujakiewicz

Niniejszy artykuł przedstawia system monitoringu niebezpiecznych miejsc działający w ruchu kolei podziemnej w Południowym Koncernie Węglowym S.A., Zakładzie Górniczym „Sobieski”. Został on zabudowany w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, a w szczególności w celu niedopuszczenia do powstawania zagrożeń związanych z nieprawidłowym zachowaniem się osób w miejscach szczególnie niebezpiecznych w ruchu zakładu górniczego.

Adam Głowacz, Witold Głowacz

W artykule zaprezentowano koncepcję diagnostyki silnika prądu stałego opartą na badaniu prądu wzbudzenia. Badania zostały przeprowadzone dla sygnałów prądowych stanów przedawaryjnych. Wykorzystany do tego system jest oparty na algorytmie FFT i sieci neuronowej z algorytmem wstecznej propagacji błędów. Wyniki potwierdzają dużą skuteczność rozpoznawania prądu wzbudzenia silnika prądu stałego. Badania te mogą zostać zastosowane do diagnostyki górniczych maszyn elektrycznych.

Romana Zając, Dorota Wierzbicka

Ochrona prawna konsumenta jest jednym z nadrzędnych celów polityki UE. Przedmiotem działań państwa i domeną prawa administracyjnego jest określenie, jakim cechom musi odpowiadać produkt określony jako bezpieczny, a także egzekwowanie wymagań poprzez ustanowiony system instytucjonalno-prawny. Opracowany przez Unię Europejską, a przejęty przez Polskę system prawny zaprezentowany w niniejszym artykule ma za zadanie przedstawienie konsumentom ich prawa do bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a także uświadomienie producentom ich odpowiedzialności za swój wyrób.

Wpływ Johanna Heinricha Heintzmanna na rozwój górnictwa Śląska i Westfalii w I poł. XIX w.
Roman Adler

do góry