09/2010 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 09/2010

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Tadeusz Majcherczyk, Zbigniew Niedbalski

Artykuł zawiera wyniki badań wykorzystanych dla oceny stateczności, a uzyskane w wyrobiskach korytarzowych zlokalizowanych na różnych głębokościach. Wykonanie obliczeń numerycznych pozwoliło na określenie różnych stref spękań dla wyrobisk będących na głębokościach 700, 1000 i 1300 m. Dla rzeczywistych warunków górniczo-geologicznych wyrobiska na głębokości 1300 m zaproponowano schemat obudowy.

Zdzisław Kulczycki, Wojciech Piątkowski

W oparciu o dane dotyczące poszczególnych gałęzi górnictwa w artykule przedstawiono - w ujęciu statystycznym i analitycznym - problematykę naprawy szkód powodowanych ruchem zakładów górniczych w 2009 roku.

Stanisław Nawrat, Sebastian Napieraj

Wykorzystanie metanu wydzielającego się podczas eksploatacji pokładów węgla jest ważne ze względów ekologicznych oraz ekonomicznych. W Polsce metan wydzielający się podczas eksploatacji węgla, odprowadzany jest na powierzchnię za pomocą instalacji odmetanowania (wysoka zawartość metanu od 30% do 100% CH4) oraz z powietrzem wentylacyjnym (maksymalna dopuszczalna zawartość 0,75% CH4). Artykuł przedstawia zasoby MWENT w Polsce oraz analizę możliwości wykorzystania MWENT dla celów energetyczno-ciepłowniczych.

Radosław Zimroz, Edyta Brzychczy

W artykule przedstawiono przykład wykorzystania drzew decyzyjnych do analizy parametrów opisujących stan techniczny przekładni zębatych stosowanych w układach napędowych maszyn górniczych. Wykazano, że analiza danych w ujęciu wielowymiarowym zwiększa możliwość skutecznego rozpoznawania stanu maszyn w stosunku do wcześniej stosowanych metod w tym zakresie poprzez zwiększenie poprawności klasyfikacji danych.

Prywatyzować przez giełdę

Pokłady cennego surowca powstały około 155 mln. lat temu, gdy na Ziemi dominowały dinozaury Unikatowe kopalnie krzemienia z początków dziejów ludzkości
Zbigniew Bożek

do góry