10/2010 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 10/2010

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Tadeusz Majcherczyk, Sławomir Olechowski

W artykule przedstawiono wyniki badań wpływów wysokoenergetycznych wstrząsów górotworu, które wystąpiły podczas eksploatacji pokładów węgla w 2009 roku, na obiekty powierzchnie zlokalizowane w obszarze górniczym KWK „Rydułtowy-Anna”. Do analizy posłużyły pomiary prędkości drgań gruntu wywołane wstrząsami o energii powyżej 1x106 J pomierzone na minimum trzech stanowiskach typu AMAX zgodnie z wytycznymi skali GSI-GZWKW-V.

Radosław Gonet, Dagmara Nowak-Senderowska

W artykule przedstawiono przebieg jakościowej weryfikacji poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa zastosowanych zabezpieczeń instalacji procesowej kopalni gazu ziemnego w kategoriach SIL (Safety Integrity Level). Do identyfikacji zagrożeń wykorzystano metodę HAZOP (Hazard and Operability Study), której wyniki stanowiły podstawę do określenia poziomu SIL. Metodykę postępowania zaprezentowano na przykładowym odcinku projektowanej instalacji kopalni gazu ziemnego.

Kajetan d’OBYRN

Artykuł przedstawia wyniki kontroli stanu zagrożenia wodnego w Kopalni Soli „Wieliczka” w roku 2009. Monitoring wycieków kopalnianych jest szczególnie ważny z uwagi na bezpieczeństwo pracowników oraz około miliona turystów odwiedzających rocznie kopalnię. Z uwagi na znane historycznie katastrofalne wdarcia wód do kopalni oraz ostatnie, kilkunastoletnie prace związane z opanowaniem i zamknięciem wycieku w poprzeczni „Mina” na IV poziomie, kontrola wydajności, nasycenia oraz zawartości części stałych w wyciekach musi być systematycznie prowadzona.

Marcin Pojnar, Antoni Leosz, Robert Ziobro

Projekt rozbudowy PMG Strachocina związany z powiększeniem pojemności czynnej magazynu obejmował odwiercenie i uzbrojenie ośmiu odwiertów poziomych w celu uzyskania odpowiedniej mocy odbioru i zatłaczania gazu. W referacie omówiono problemy oraz doświadczenia zdobyte podczas realizacji czterech odwiertów SH-5,6,7,8 zlokalizowanych na terenie Ośrodka Grupowego nr 2. Odwierty te wyposażono korzystając z unikalnej w warunkach PMG technologii rozszerzania wgłębnych filtrów przeciwpiaskowych. Zaprezentowano także wyniki próbnej eksploatacji wymienionych odwiertów w sezonie 2009/2010.

Stanisław Wapniarski, Grażyna Król, Artur Mercik

W opracowaniu omówiono wymagania stawiane rozdzielnicom łukoodpornym, przebieg prób podczas wewnętrznych zwarć łukowych oraz szczególne przypadki, dla których odporność rozdzielnicy SN na zwarcia łukowe może nie zostać zachowana.

Krzysztof Kuszej, Zbigniew Słota, Krzysztof Słota, Anna Morcinek, Mirosław Maciaszek, Jan Drogoś

W artykule omówiono możliwość przeniesienia koncepcji ewakuacji z zagrożonych rejonów stosowanej w kopalniach amerykańskich przy użyciu dwóch aparatów ucieczkowych. Koncepcja ta opiera się na wyposażeniu pracownika w bardzo mały aparat ucieczkowy umożliwiający ewakuację z zagrożonego rejonu do strefy, w której następuje wymiana tego aparatu na aparat o dłuższym działaniu. Autorzy wskazali na zalety stosowania takiego rozwiązania oraz wymienili potencjalne zagrożenia. W artykule zamieszczono również krotki opis zastosowanych aparatów. Rozważono możliwości pozwalające na zastosowanie takiego systemu w polskim górnictwie węglowym. Koncepcję przeniesienia tego systemu zaproponowano opracować i wdrożyć dla wyrobisk w KWK ,,Halemba-Wirek” Ruch ,,Halemba”.

Lampa karbidowa w górnictwie polskim
Tadeusz Loster

do góry