03/2011 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 03/2011

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Władysław Konopko

W ścianowych systemach eksploatacji okresowo występują gwałtowne przemieszczenia skał stropowych, powodujące wyciskanie metanu ze zrobów. W artykule wskazano na przyczyny chwilowych niebezpiecznych stężeń metanu w wyrobiskach w rejonie ściany i potrzebę kompleksowego opracowania całokształtu kryteriów bezpiecznej eksploatacji pokładów metanowych przy uwzględnieniu stanu pozostałych zagrożeń naturalnych.

Wiesław Mika, Lucjan Muszyński

W artykule przedstawiono wyniki badań i analiz dopuszczalnych wartości wychyleń od pionu budynków mieszkalnych na terenach górniczych z uwagi na warunki stanów granicznych nośności ich konstrukcji. Badania obejmowały budynki o konstrukcji ścianowej murowanej, wzniesione w technologii tradycyjnej i tradycyjnej-ulepszonej. Zrealizowane badania terenowe oraz wykonane analizy statyczno-wytrzymałościowe budynków silnie wychylonych od pionu dają podstawę do skorygowania, a dokładniej zwiększenia, przyjmowanych obecnie limitów dopuszczalnych wychyleń.

Franciszek Rodoń, Łukasz Figlus

W artykule omówiono najnowsze aplikacje zabezpieczeń łukoochronych na nowo budowanym bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów oraz inne rozwiązania zastosowane w energetyce zawodowej w Polsce. Dotyczą one rozwiązań w oparciu o najnowsze zabezpieczenie typu ZŁ-4 jak i starsze wersje ZŁ-1 i ZŁ-2. Wszystkie te wersje łączy wspólna cecha czyli kryterium działania, które doskonale sprawdza się w praktyce.

Krystian Skubacz

Zagrożenie radiacyjne związane z występowaniem naturalnych izotopów promieniotwórczych w podziemnych zakładach górniczych podlega systematycznej kontroli prowadzonej przez służby kopalniane przy współpracy z Laboratorium Radiometrii Głównego instytutu Górnictwa. Artykuł zawiera ocenę niektórych elementów monitoringu: reprezentatywności miejsc pomiaru stężenia energii potencjalnej alfa oraz stosowanych współczynników konwersji kermy na dawkę skuteczną i propozycje zmian w przepisach prawnych.

Jerzy Jakubowski

W artykule zostały przedstawione uwagi i spostrzeżenia fragmentu badań urządzeń wyciągowych wykonywanych przez rzeczoznawców Ośrodka Pomiarów i Automatyki Przemysłu Węglowego SA w Zabrzu. Dotyczą one badań rocznych i trzyletnich elementów układu sterowania maszyn wyciągowych. Ponadto opisano stany nieprawidłowej pracy maszyn wyciągowych w przypadku nie dość wnikliwej analizy przydatności wyremontowanych przetwornic sterujących oraz regulatorów prędkości i prądu (układów ze sprzężeniem zwrotnym od wektora stanu).

Legenda Alojzego Piątka (40 lat później)
Dorota Świtała-Trybek

do góry