04/2011 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 04/2011

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Konrad Tausz , Konstanty Wolny

W artykule przedstawiono podsumowanie z części wyników badań zrealizowanych w Głównym Instytucie Górnictwa w ramach projektu pt.: „Kierunki modernizacji funkcjonowania ratownictwa górniczego w branży górnictwa węgla kamiennego z uwzględnieniem uwarunkowań ekonomicznych i społecznych”, finansowanych przez Ministerstwo Nauki i szkolnictwa Wyższego. Podsumowanie zawiera notę metodologiczną, ogólne omówienie wyników badań oraz tezy programowe dla modernizacji funkcjonowania ratownictwa w górnictwie węgla kamiennego.

Wiesław Jura

Artykuł ma charakter dyskusyjny, inwitujący do interdyscyplinarnej współpracy. Dotyczy próby tworzenia nowej technologii górniczej zwanej metodą hydro-otworową w warunkach podziemnych, w odniesieniu do eksploatacji złóż węgla kamiennego, w warunkach zagrożeń metanowych, bądź znaczących dyslokacji górotworu lub innych zagrożeń uniemożliwiających eksploatację systemami konwencjonalnymi.

Sławomir Góra

W artykule przedstawiono propozycję sposobu oceny jednego z czynników zagrożenia jakości wód podziemnych poziomów wodonośnych w nadkładzie karbonu w GZW związanego z zatapianiem zlikwidowanych zakładów górniczych, zbliżonego konstrukcyjnie do sposobu oceny podatności wód podziemnych na zanieczyszczenie metodą DRASTIC. Proponowany sposób oceny czynnika górniczego, jakim jest zasięg zruszenia górotworu, opiera się na określeniu prawdopodobnego zasięgu stref deformacji górotworu ponad wyrobiskami w pokładach węgla oraz nadaniu im odpowiedniej rangi zależnie od ocenionej przepuszczalności w związku z powstawaniem sieci szczelin poeksploatacyjnych.

Henryk Klein, Piotr Kołtunek

W artykule podano wyniki badań zabezpieczeń nadprądowych, blokowanych od udaru prądu magnesującego, przy wykorzystaniu rzeczywistych zarejestrowanych przebiegów prądów udarowych oraz prądów występujących przy zwarciu wewnątrz uzwojeń jednego z transformatorów zasilanych wspólną linią.

W Ostrzyhomiu, czyli węgierskim Gnieźnie Naddunajskimi śladami świętej Kingi
Zbigniew Bożek

do góry