Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 05/2013
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Sebastian WÓJCIK-JACKOWSKI
Przedstawiono istotne dylematy związane z pozyskiwaniem energii geotermalnej na tle obowiązującego stanu prawnego, dokonując jego omówienia w podziale na projektowanie i realizację inwestycji, eksploatację zasobów geotermalnych oraz zakończenie funkcjonowania instalacji geotermalnych. Jednocześnie uwzględniono specyfikę i odrębności związane z celami, dla których energia geotermalna jest przetwarzana oraz sposobami, w jakie ową energię udaje się pozyskać. W konkluzji skupiono się na dostrzeżonych wątpliwościach, wraz ze wskazaniem potrzeb, co do zmian legislacyjnych.
Jacek KUBINA, Edward SIEDLACZEK, Sławomir ADAMCZYK
Artykuł zawiera omówienie zagadnień profilaktyki i likwidacji skutków eksploatacji górniczej dla ulic zlokalizowanych na terenie miasta Rybnika, ze szczególnym uwzględnieniem ul. Prostej. W zarysie przedstawiono przebieg dotychczasowych napraw szkód spowodowanych działalnością górniczą i działań podjętych dla prawidłowego utrzymania nawierzchni ulic będących w zasięgu wpływów eksploatacji górniczej KWK „Chwałowice”. Szczegółowo zaprezentowano koncepcje oraz aktualny, przeznaczony do realizacji w latach 2013-1014, projekt przebudowy ul. Prostej w Rybniku – wynik współpracy jednostki samorządowej (Urzędu Miasta Rybnika) oraz przedsiębiorstwa górniczego – (KW S. A. KWK „Chwałowice”), uwzględniający interesy zainteresowanych stron.
Małgorzata WYGANOWSKA, Katarzyna TOBÓR-OSADNIK
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczące przestrzegania przepisów BHP wśród pracowników polskich kopalń węgla kamiennego w zestawieniu z bezpieczeństwem zatrudnienia. Omawiają zagadnienie dysonansu poznawczego i jego przełożenie na postawy pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy.
Treść artykułu
Treść artykułu
Marek HELIOS, Marek LORENC
Od 1996r kopalnia prowadzi rekultywację terenów na byłych zwałowiskach odpadów pogórniczych w Rybniku - Niewiadomiu. Część terenów została już zrekultywowana i przekazana dla Urzędu Miasta Rybnik, a część sprzedana. Z całkowitej powierzchni pozostało do rekultywacji 6,49 ha. Obecnie kopalnia zakończyła prowadzenie robót związanych z rekultywacją techniczną zgodnie z aktualnym projektem technicznym i decyzją Prezydenta Miasta Rybnika ustalają kierunek rekultywacji i zagospodarowania zwałowiska odpadów powęglowych. Teren byłego zwałowiska KWK „Rydułtowy – Anna były Ruch Ignacy został jesienią 2012r zagospodarowany w kierunku zielonym. Połączenie rekultywowanego terenu z ulicą Sportowa spowoduje udostępnienie go lokalnej społeczności oraz umożliwi jego wszechstronne wykorzystanie przez przyszłego użytkownika.