Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 02/1993
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Ryszard Miłosz
Artykuł omawia najważniejsze wątpliwości związane z aktualną regulacją prawną dotyczącą projektów zagospodarowania złoża. Oprócz tego przedstawione zostały w nim także propozycje niezbędnych zmian ustawodawstwa obowiązującego w tym zakresie.
Marian Kawulok, Zdzisław Sulimowski
W artykule przedstawiono nowe propozycje dotyczące kryteriów użytkowania obiektów budowlanych na terenach górniczych, z uwzględnieniem podstawowych wymagań normatywnych obowiązujących w budownictwie.
Witold Bugajski, Zbigniew Dańda, Narcyz Michał Kunysz
W pierwszej części artykułu, opublikowanej w poprzednim numerze kwartalnika przedstawiono źródła zagrożenia tąpaniami w kopalniach zagłębia miedziowego. W poniższej publikacji omówiono sposoby zwalczania tego zjawiska. Dzięki konkretnym działaniom technologicznym, w ostatnich latach wyraźnie zmniejszyła się ilość rejestrowanych stąpnięć i w konsekwencji spowodowanych nimi wypadków.
Andrzej Nierobisz, Stanisław Prusek
W pracy podano czynniki wpływające na bezpieczne prowadzenie wyrobisk korytarzowych pod zrobami zawałowymi oraz podsadzkowymi. Do czynników tych zaliczono; rekonsolidację zrobów oraz technologię prowadzenia przodka. Przedstawiono dotychczasowy stan wiedzy dotyczącej wyżej wymienionych czynników oraz przykłady drążenia wyrobisk korytarzowych pod zrobami zawałowymi zebrane z kopalń w drugiej połowie 1992 r.
Janusz Strzemiński
W pierwszej części artykułu opisano mechanizm powstawania pożarów endogenicznych, obecnie stosowaną metodę wczesnego ich wykrywania oraz wady i nieskuteczność tej metody. W drugiej części przedstawiono inny sposób wczesnego wykrywania polegający na określeniu przyrostu temperatury węgla w złożu, pozwalający na wykrycie i zlokalizowanie miejsca pożaru już we wczesnej fazie jego powstawania.
Wojciech Kunert
W artykule ujęto zagadnienia zwalczania zagrożeń toksycznych i erupcyjnych występujących podczas wierceń naftowych w aspekcie wymogów wynikających z obowiązujących przepisów szczegółowych prowadzenia ruchu w zakładach górniczych górnictwa naftowego i określonych zadań dla służby ratownictwa górniczego. Zasygnalizowano również merytoryczne zmiany w projekcie nowelizowanych szczegółowych przepisów w tym zakresie.
Alfred Carbogno
Przedstawiono stanowisko badawcze oraz sposób i wyniki badań współczynnika tarcia wykładzin wykonanych z taśm przenośnikowych różnych typów przeznaczonych do kół pędnych maszyn wyciągowych stosowanych w górnictwie.
Sławomir Brodziński, Zdzisław Śmiałek
Omówiono system bezpieczeństwa wyciągów szybowych ze szczególnym uwzględnieniem zadań urzędów górniczych w tym zakresie. Zaprezentowano awaryjność wyciągów szybowych w latach 1987-1992 podając podział uszkodzeń na grupy zależnie od wywołanych skutków oraz prawdopodobieństwa awarii. Przedstawiono niektóre problemy techniczno-prawne związane z kontrolą i badaniami lin nośnych, zawieszeń i naczyń oraz zużyciem zmęczeniowym elementów maszyn wyciągowych i kół linowych.
Kazimierz Sąsiadek
Kontynuujemy cykl publikacji poświęconych siedemdziesięcioleciu Wyższego Urzędu Górniczego. W trzeciej części prezentujemy działania WUG i podległych mu okręgowych urzędów górniczych na tle funkcjonowania polskiego górnictwa w drugiej połowie lat sześćdziesiątych.
Zbigniew Wojakiewicz
Po inżynierze Hieronimie Kondratowiczu i profesorze Henryku Czeczottcie prezentujemy sylwetkę Witolda Budryka - wybitnego górnika naukowca (1891-1958), twórcy wielu dzieł prawdziwie inżynierskich, o wszechstronnej użyteczności dla polskiego górnictwa.
Ewa Szady
W artykule zwrócono uwagę na potrzebę ściślejszego powiązania czynnych kopalń z otaczającymi je dzielnicami. Na przykładzie kopalni Katowice przedstawiono koncepcję intensyfikacji wykorzystania terenów przemysłowych. Program wprowadzenia dodatkowych funkcji powinien uwzględniać kompozycję zakładu wydobywczego i być dostosowany do charakteru otoczenia.