Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 04/1993
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Zbigniew Bożek
Od dziesięciu już lat jedną z sal Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zajmuje stała ekspozycja pt. "Święta Barbara patronka górników". Wciąż wzbogacana, prezentuje dzieje kultu św. Barbary na Śląsku, jej związki ze światem górniczym, barbórkowe tradycje w płaszczyźnie kościelnej i społeczno - zawodowej. Kult św. Barbary, którego rozkwit wiąże się ściśle z rozwojem europejskiego przemysłu wydobywczego w Lotaryngii, Nadrenii, na Śląsku i Morawach, wyprzedził na ziemiach polskich kult błogosławionej Kingi - staropolskiej patronki górnictwa solnego.
Alfred Biliński, Tadeusz Kostyk
Opierając się na wieloletnich badaniach przejawów ciśnienia górotworu w polach eksploatacji ścianowej autorzy dokonali określenia ilościowego i jakościowego tych przejawów zarówno w polach eksploatacji zawałowej jak i z podsadzką. Opracowany model górotworu odprężonego w połączeniu z obserwacją zjawisk dynamicznych w nim zachodzących stanowił podstawę dla określenia obciążenia wyrobisk ścianowych w pokładach zagrożonych tąpaniami. Autorzy podali też ogólne zasady laboratoryjnego odwzorowania wstrząsów dla badań stanowiskowych obudów górniczych.
Sławomir Brodziński
Autor omawia nowości w dziedzinie bezpieczeństwa wyciągów szybowych zaprezentowane na konferencji w Londynie. Przedstawia wybrane zagadnienia z zakresu regulacji prawnych, rozwiązań technicznych i organizacyjnych linowego transportu pionowego.
Jan Białek, Piotr Adamczyk, Sławomir Słowik
Analizowano dane o 358 budynkach jednorodzinnych znajdujących się na obszarze górniczym jednej z kopalń ROW. Budynki te były poddane wpływom wieloletniej eksploatacji górniczej od I do V kategorii. Skupiono uwagę na zależności pomiędzy obliczonymi teoretycznymi wartościami odkształceń poziomych spowodowanymi dokonaną eksploatacją górniczą a ilością wykonanych remontów oraz ilością budynków odszkodowanych.
Andrzej Kotyrba, Marta Rożkowicz, Marek Rożkowicz
Przedmiotem pracy jest analiza wyników badań geofizycznych wykonanych w latach 1975 -1991 na obszarze osiedla mieszkaniowego Brzozowa II w Katowicach w celu oceny efektów uzdatniania podłoża budowlanego osiedla. Prace uzdatniające wykonywane były technikami wiertniczymi z powierzchni ziemi z wykorzystaniem mieszanin popiołowo-wodnych, jako mediów wypełniających szczeliny będące pozostałością po płytkiej (do 80m ppt.) zawałowej eksploatacji pokładów węgla, prowadzonej w latach 1881-1910 w granicach obszaru osiedla.
Ryszard Mikosz
Artykuł omawia wybrane problemy prawne związane z wykorzystywaniem odpadów. W szczególności wskazuje ustawodawstwo dotyczące możliwego wykorzystania odpadów dla naprawiania (zapobiegania) szkód górniczych oraz rekultywacji terenów górniczych.
Henryk Bystroń, Józef Knechtem, Piotr Markefka
Na podstawie badań "in situ" opracowano przybliżony wskaźnik WBGT oparty na pomiarze temperatury suchej t i wilgotnej tw. Funkcja regresji liniowej tego wskaźnika względem dokładnego WBGT uzasadnia korzystanie w praktyce z przybliżonego wskaźnika WBGT. Dotyczy to w szczególności przypadku, gdy na wyposażeniu służb wentylacyjnych nie ma miernika WBGT.
Ryszard Kajdasz, Marek Proboszcz, Jan Skowronek
W artykule przedstawiono metody kontroli zagrożenia radiacyjnego krótkożyciowymi produktami rozpadu w warunkach dołowych. Porównywano przyrządy stosowane rutynowo w kopalniach węgla do kontroli środowiska pracy (przystawki ALFA-31) z dawkomierzami osobistymi stosowanymi we Francji. Pomiary wykazały bardzo dobrą zgodność rezultatów, i to zarówno w ocenie środowiska pracy, jak i w ocenie zagrożenia indywidualnego.
Kazimierz Sąsiadek
Kończymy cykl publikacji poświęconych siedemdziesięcioleciu działalności Wyższego Urzędu Górniczego. W ostatniej części prezentujemy działania WUG i podległych mu okręgowych urzędów górniczych w ciągu dekady lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych.
Andrzej Wodniak
W cyklu ukazującym wybitne postacie polskiego górnictwa prezentujemy dziś sylwetkę profesora Marcina Boreckiego. W jego wielostronnym dorobku naukowym i organizatorskim na szczególną uwagę zasługuje działalność na stanowisku dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa, który zawdzięcza mu swą dzisiejszą pozycję jednej z najpoważniejszych placówek naukowo-technicznych.
Wojciech Bradecki, Paweł Krzystolik
Międzynarodowe konferencje instytutów bezpieczeństwa górniczego to specjalistyczne spotkania ekspertów górniczych z całego świata. Ostatnie miało miejsce w drugiej połowie września w Pretorii w Republice Południowej Afryki. O tematyce jubileuszowej konferencji piszą jej polscy uczestnicy, oceniając ją pod każdym względem wysoko.
Monika Hardygóra
W publikacji przedstawiono strukturę uniwersytetów niemieckich i australijskich, w których kształci się inżynierów górników. Przeanalizowano warunki przyjęcia na studia oraz strukturę studiów i programy nauczania. Zwrócono uwagę na różnice między naszymi systemami kształcenia i płynące stąd wnioski do wykorzystania tamtych doświadczeń w Polsce.
Zbigniew Kobiela, Bolesław Kozłowski
Autorzy omawiają przyczyny, wybuchów metanu: Zabrze (1981), Wałbrzych (1985), Mysłowice (1987), Halemba (1990). Określając zasadnicze przyczyny katastrofy, zwracają uwagę na ekstremalne "nakładanie się" negatywnych uwarunkowań. W konkretnych przypadkach do katastrofy dochodziło w wyniku ewidentnego lekceważenia groźnej sytuacji lub błędnej oceny narastającego, oczywistego zagrożenia. Postulują aby w procesie redukcji wydobycia uwzględniać obok wyników ekonomicznych, także konieczność eliminowania wydobycia ze skrajnie zagrożonych partii i rejonów.