03/1996 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 03/1996

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Jerzy Kwiatek, Rudolf Mokrosz

Sieci gazowe na terenach górniczych podlegają wpływom eksploatacji górniczej. Z uwagi na zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz bezpieczeństwo mienia projektowanie, budowa i eksploatacja tych sieci wymaga stosowania szczególnych zasad ochrony. Istniejące sieci gazowe zabezpiecza się poprzez zabudowanie kompensatorów. Częstotliwość kontroli sieci dostosowuje się do czasu i intensywności ujawniania się wpływów.

Marian Mazur

Dla urządzeń górniczych podstawowym kryterium jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Celem stosowania dopuszczeń jest również poprawna praca urządzeń w zakresie funkcjonalnym. Dopuszczenia do pracy w zakładach górniczych maszyn, urządzeń i materiałów udziela zgodnie z art. 111 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. -Prawo geologiczne i górnicze, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Czesław Woźnica, Michał Rodziewicz

W kopalniach ROW znalazł zastosowanie typoszereg tam o kształcie walca, ich prototypem był wynalazek, który zrodził się i zdał egzamin w KWK Borynia. Rewersyjne tamy walcowe, pozwalają na natychmiastową zmianę kierunku przepływu powietrza, przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa załóg w oddziałach podpoziomowych w przypadku zaistnienia pożaru.

Piotr Rosmus, Jerzy Sobala

W drugim artykule z cyklu dotyczącego systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy w zakładach górniczych, opracowanego przez Główny Instytut Górnictwa, scharakteryzowano cel, najważniejsze definicje oraz filozofię systemu zarządzania.

Andrzej Zorychta

W drugiej części pracy - I część opublikowano w poprzednim wydaniu miesięcznika - przeanalizowano wpływ geomechanicznych własności skał oraz oddziaływanie wstrząsów na wielkość obciążeń kotwi.

Stanisław Organiściak

W artykule przedstawiono zasady planowania pracy koparek wielonaczyniowych w kopalni Bełchatów. Głębokość kopalni, skomplikowana budowa górotworu i wynikające z niej zagrożenia spowodowały, że pracę koparek w zabierce należy prowadzić w oparciu o specjalnie opracowaną dokumentację. W KWB "Bełchatów" dokumentację taką stanowi "Plan pracy koparki w zabierce".

Jan Pielok

Publikacja stanowi próbę opracowania glosarium pojęć z zakresu szkód górniczych - swego rodzaju kompendium poszczególnych określeń i symboli stosowanych w różnych krajach i przez różnych badaczy. Jej celem jest uporządkowanie i ujednolicenie ich znaczenia, ułatwienie w komunikowaniu się na forum międzynarodowym (ISM) specjalistów ochrony terenów górniczych.

Norman S. Jennings

Istotnym drogowskazem w działalności Międzynarodowej Organizacji Pracy na rzecz ochrony pracowników przed zagrożeniami w miejscu pracy było przyjęcie w czerwcu 1995 roku Konwencji Nr 176 dot. bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w kopalniach oraz Zaleceń Nr 183. Konwencja wejdzie w życie w 12 miesięcy po ratyfikowaniu jej przez przynajmniej dwóch członków MOP. Autor analizuje różnorodne zagadnienia bhp w górnictwie i ich związek z innymi problemami tego przemysłu w czasach zasadniczych przemian. Omawia się rolę MOP oraz potrzebę współpracy na wszystkich poziomach w celu osiągnięcia istotnego postępu w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w górnictwie. Dokonuje podsumowania większości postanowień Konwencji Nr 176 oraz mechanizmów nadzoru MOP nad wdrażaniem konwencji międzynarodowych.
do góry