Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 01/2005
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Andrzej Leśniak, Zbigniew Isakow
Zaprezentowano metodę grupowania źródeł emisji sejsmicznej w klastry przestrzenne celem określenia stref zagrożonych w rejonach długich frontów ścianowych. Badania wykonano posługując się nowo opracowanym w Centrum EMAG pierwszym iskrobezpiecznym systemem typu ARAMIS SA przeznaczonym do oceny zagrożenia zjawiskami dynamicznymi przed frontem ściany. System umożliwia z wykorzystaniem sond trójskładowych wykrywanie , rejestrację, lokalizację metodą kierunkową, grupowanie oraz ocenę energii zjawisk sejsmicznych. Zapewnia identyfikację miejsc o intensywnym wzroście emisji oraz interpretację zagrożeń zjawiskami dynamicznymi w oparciu o nową funkcję ryzyka. Opracowany system wchodzi jako podsystem w skład zintegrowanego systemu monitorowania kompleksu ścianowego zrealizowanego w ramach projektu celowego zamawianego o symbolu PCZ-003-20 i wdrażanego w KWK Bielszowice.
Ryszard Mikosz
Artykuł omawia wybrane zagadnienia dotyczące zakresu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody grożące wskutek działalności regulowanej prawem geologicznym i górniczym, a także odpowiedniego stosowania przepisów dotyczących naprawiania szkód oraz działalności prewencyjnej.
Przemysław Bukowski, Iwona Augustyniak
Przedstawiono warunki naturalne eksploatacji górniczej prowadzonej niegdyś w obszarze kopalni "Maria". Scharakteryzowano warunki zasilania likwidowanych wyrobisk w wodę oraz przebieg procesu ich zatopienia. Dokonano ogólnej oceny jakości wód dopływających do wyrobisk górniczych przed ich likwidacją i retencjonowanych w wyrobiskach górniczych po zatopieniu kopalni. Przedstawiono charakterystykę pojemnościową zbiornika i możliwości wykorzystania jego wód. Omówiono główne zagrożenia związane z zatopieniem kopalni, w tym uwarunkowania i możliwość wystąpienia podtopień terenu i zjawisk zapadliskowych.
Artykuł dotyczy zagadnień związanych z dziedzictwem i historią eksploatacji górniczej na terenach Dolnego Śląska. Są to zagadnienia szczególne, rzadko poruszane w środowisku górniczym, mimo istotnego znaczenia dla światowego dziedzictwa technicznego. Zdaniem autorów, obok wiedzy historycznej, czerpanej ze źródeł pisanych, niezwykle istotne jest zachowanie i należyta ochrona istniejących do dzisiaj materialnych reliktów dawnych robót i techniki górniczej. Obok badań literaturowych, bazujących na materiałach archiwalnych i dawnych publikacjach dotyczących górnictwa, nie mniej istotne jest prowadzenie prac terenowych (rewizje i inwentaryzacje) w dawnych obiektach górniczych.
Jerzy Rydlewski
W artykule podjęto próbę wyznaczenia wartości nowego wskaźnika prewencyjnego (WNP), skorygowanego wydobyciem (WPSW) i wskaźnikiem utrudnienia (WU) związanym z występowaniem zagrożeń naturalnych. Tak określony wskaźnik prewencyjny w pełniejszy sposób umożliwia wybór najbezpieczniejszej kopalni.