05/1996 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 05/1996

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Józef Urbańczyk

W artykule przedstawiono narzędzia i urządzenia o napędach pneumatycznych i hydraulicznych w aspekcie eliminacji robót spawalniczych w zakładach pracy. Posługiwanie się otwartym ogniem w podziemnych wyrobiskach stanowiło poważne, potencjalne zagrożenie pożarowe, wybuchu metanu i pyłu węglowego.

Marek Rożkowicz, Marta Rożkowicz

Przedstawiono przykład zastosowania metody geofizycznej do dokładnego sprecyzowania przebiegu strefy uskoku Kłodnickiego I przez teren przeznaczony pod budownictwo domków jednorodzinnych. Przebieg strefy tego uskoku ustalony był uprzednio na podstawie wykonywanych badań geofizycznych, które miały charakter regionalny, nie szczegółowy. Obecne działania mają za zadanie sprecyzować przebieg strefy dyslokacji, dla odpowiedniego zaprojektowania lokalizacji domów.

Józef Kuszneruk

W artykule omówiono w skrócie zagrożenia wodne jakie wystąpiły w trakcie budowy i dotychczasowej eksploatacji kopalni ze strony podstawowych poziomów wodonośnych. Przedstawiono sposób odwodnienia złoża oraz ustalenie metodyki oceny jego stanu i postępu. Zasygnalizowano zagrożenie ze strony wysadu solnego "Dębina" i konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań odwodnienia złoża dla projektowanych robót górniczych w rowie II rzędu.

Piotr Rosmus, Jerzy Sobala

W czwartym artykule z cyklu dotyczącego "systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy w zakładach górniczych", opracowanego przez Główny Instytut Górnictwa, scharakteryzowano problematykę oceny ryzyka - jako podstawowego elementu systemu.

Jolanta Lebecka

Oczyszczanie wód kopalnianych z radu okazało się efektywnym i dość prostym sposobem ograniczenia skażenia środowiska naturalnego. Co więcej, kopalnie wykorzystują do tego wyłącznie warunki naturalne, bądź substancje stanowiące odpady z innych gałęzi przemysłu, zagospodarowując uciążliwe dla środowiska naturalnego odpady.

Piotr Gisman, Mieczysław Piątek

Podstawowym aktem dla podziemnych zakładów górniczych, wydanym na podstawie prawa geologicznego i górniczego z dnia 4 lutego 1994 jest rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 14 kwietnia1995 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych. W wielu przepisach cyt. Rozporządzenia oraz w załącznikach wprowadzone zostały jednoznacznie obowiązki lub uprawnienia adresowane do przedsiębiorców, a przede wszystkim do kierowników ruchu zakładów górniczych oraz kierowników działu ruchu. Autorzy podjęli próbę sporządzenia systemowego zbioru wzbogacanego komentarzem wszystkich przepisów rozporządzenia określającego obowiązki wspomnianych osób, ponoszących odpowiedzialność za prowadzenie ruchu zakładu górniczego.

Stefan Gierlotka

W artykule omówiono sprawy związane z wypadkami elektrycznymi na dole kopalni, w wyniku których poszkodowani doznali urazów oparzenia ciała. Omówiono zmiany patologiczne w tkankach organizmu człowieka powodowane prądem rażenia oraz łukiem elektrycznym.
do góry