Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 10/1997
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Roman Starosielec, Jerzy Zaremba
W artykule przedstawiono problematykę występującego aktualnie zagrożenia temperaturowego w kopalniach węgla kamiennego oraz kopalniach rud miedzi. Przedstawiono zakres stosowania urządzeń chłodniczych w kopalniach. Ponadto wykazano aktualny stan wyrobisk górniczych, gdzie pomimo stosowania urządzeń klimatycznych występuje jednak temperatura powyżej 28o C.
Jerzy Dec, Janusz Gorczyca, Zdzisław Wojtycha
W artykule tym przedstawiono wyniki badań sejsmicznych dotyczące wybranych problemów górnictwa otworowego siarki. Pojawiające się trudności w trakcie eksploatacji związane często były z brakiem informacji o budowie złoża i jego nadkładu. Takiego rodzaju informacji dostarczyć mogą badania sejsmiczne wysokiej rozdzielczości. Obserwuje się bowiem dobrą korelację pomiędzy jakością uzyskanych refleksów a stanem złoża i nadkładu w trakcie postępowania eksploatacji. Zastosowanie badań sejsmicznych jest pomocne w określaniu zasięgu oddziaływania strefy osiadań i diagnozowania powstawania stref przemieszczeń w nadkładzie złoża.
Lucjan Muszyński
Przedstawiono wyniki analizy obliczeniowej odkształceń postaciowych ścian 4 budynków, zlokalizowanych w śródmieściu Katowic, poddanych wpływom trzech kolejnych faz skoordynowanej eksploatacji górniczej pod śródmieściem Katowic. Analiza przeprowadzona została przy wykorzystaniu wyników, wykonywanych od ponad 20 lat, okresowych pomiarów niwelacyjnych reperów zastabilizowanych na budynkach.
Grzegorz Kościerski, Tomasz Sztandera
Ukazano warunki geologiczno-górnicze oraz podjęte działania i osiągnięte efekty w celu wyeliminowania powstawania odpadu w procesie urabiania słabozwięzłego piaskowca kredowego i hydroklasyfikacji piasków kwarcowych w Kopalni Piasku Kwarcowego Grudzeń Las.
Grzegorz Łagodziński, Teresa Sobik
W artykule przedstawiono sposób odprowadzenia słonych wód dołowych z kopalni węgla kamiennego "Brzeszcze" do Wisły za pośrednictwem zbiornika retencyjno-dozującego. Zrzut słonych wód odbywa się przy wysokich stanach wody w Wiśle. Przy braku możliwości zrzutu - wody są retencjonowane w zbiorniku.
Arkadiusz Michoński
Autor dokonuje porównania systemu oceny zgodności w Unii Europejskiej i Polsce oraz omawia Europejskie Porozumienie o Ocenie Zgodności.