Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 12/1997
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Antoni Goszcz
Publikacja dotyczy wpływu tzw. czynników górniczych na stan zagrożenia sejsmicznego. Dokonano w niej analizy wpływu systemu kierowania stropem, prędkości postępu frontu eksploatacyjnego, jego wysokości oraz długości ściany. Zagadnienia powyższe były częściowo przedstawiane przez autora w ramach wykładu pt. "Wpływ czynników geologicznych i górniczych na stan zagrożenia tąpaniami w kopalniach" na sympozjum szkoleniowym "Warsztaty 97", zorganizowanym przez Centrum Podstawowych Problemów Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN pod patronatem Wyższego Urzędu Górniczego.
Andrzej Gonet, Krzysztof Brudnik, Stanisław Stryczek
W pracy przedstawiono warunki geologiczne i hydrogeologiczne Kopalni Soli "Wieliczka" pod kątem istniejącego zagrożenia wodnego. Na przykładzie wycieku WIV-27, który wystąpił 13 kwietnia 1993 roku w poprzeczni "Mina" i omal nie doprowadził do zatopienia kopalni podano wykonane prace zabezpieczające do końca 1996 roku.
Kazimierz Sęp, Tadeusz Iwanowski
Dokonana w publikacji pięcioletnia analiza przyczyn i okoliczności wypadków występujących w zakładach górniczych PGNiG S.A. dowodzi, iż przeprowadzona modernizacja, zwłaszcza w dziedzinie wyposażenia technicznego, wdrożenia nowoczesnych technik i technologii, ustanowiła zupełnie inny poziom warunków i bezpieczeństwa pracy pracowników. Aktualnie, czego dowodzą prezentowane tabele, najistotniejsze dla poziomu bezpieczeństwa osobistego pracownika są zagrożenia techniczne i organizacyjne, bezpośrednio stymulowane przez człowieka.
Mirosław Zapart, Paweł Demel
W artykule omówiono zagadnienia eksploatacji urządzeń elektrycznych z osłoną ognioszczelną w wyrobiskach zakładów górniczych w pomieszczeniach nie zagrożonych wybuchem metanu. Przedstawiono czynniki gwarantujące bezpieczeństwo eksploatacyjne tych urządzeń.
Witold Chmielewski, Stanisław Łaboński
W artykule omówiono konstrukcję rozpór przegubowo-regulowanych do stabilizacji stalowej obudowy odrzwiowej w wyrobiskach wykonanych po łuku, skrzyżowaniach, odgałęzieniach itp., przedstawiono rozwiązanie konstrukcyjne, przykładową charakterystykę pracy oraz sposób i zakres zastosowania.
Justyna Chmielińska, Tadeusz Gaździk
W artykule autorzy przedstawiają wieloprzekrojowe ujęcie urazów stóp pracowników zatrudnionych w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego i KWK "Polska".
Jan Piekorz
Priorytetem dla polskiego rządu jest przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Priorytet ten wynika z przekonania, że członkostwo Polski w Unii przyniesie wymierne korzyści naszemu krajowi, a tym samym każdemu obywatelowi.