02/1998 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 02/1998

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Tadeusz Karczmarski, Leszek Piechota, Bronisław Kawaler, Andrzej Cisowski

W artykule omówiono podstawowe wymagania przepisów w zakresie budowy układów elektroenergetycznych zasilających układy górnicze, wyposażenie w aparaturę aktualnie eksploatowanych stacji 100/6 kV, kierunki zmian w zakresie budowy i zasad działania wybranych elementów modernizacji stacji.

Zygmunt Kajdasz, Władysław Kozłowski

W tym artykule przedstawiono wyniki badań i doświadczeń z nową konstrukcją tam przeciwwybuchowych, wykonanych ze spoiw cementowych typu Tekblend i Teksie, prowadzonych w wyrobisku doświadczalnym KD "Barbara"-GIG

Roman Maczuga, Antoni Kosiński

Autorzy przedstawili skutki dokonanej przez KWK "Jowisz" w Wojkowicach eksploatacji pokładów grupy 600 w filarze ochronnym rzeki Krynicy i potoku Jaworznie, podejmowane przez kopalnie działania dla zabezpieczenia przyległych terenów przed zalaniem. W artykule zasygnalizowano również metody dokumentowania przemieszczeń punktów obserwacyjnych w obrębie pola eksploatacyjnego oraz przedstawiono wnioski, które wynikały przeprowadzonych doświadczeń zdobytych w trakcie prowadzenia eksploatacji górniczej.

Henryk A. Holewa

W artykule omówiono mało znaną dotychczas tematykę rdzenia w linie stalowej. W zarysie przybliżono historie powstawania lin stalowych oraz funkcje rdzenia organicznego w linie. Wskazano tez na wpływ różnych wymiarów rdzenia organicznego na trwałość zmęczeniową lin stalowych. Autor na podstawie własnych badań omawia wpływ doboru kierunku zwicia rdzenia organicznego na jego ścieranie podczas eksploatacji liny wskazuje również jego inne aspekty.

Tadeusz Pyzio, Leszek Sołtysik, Janusz Rosikowski

Przedstawiono sposób poprawy warunków bezpieczeństwa pracy, podczas prowadzenia eksploatacji górniczej w podziemnych zakładach wydobywczych w warunkach wysoko wydajnych kompleksów ścianowych, na przykładzie zmiany oddziałowego systemu transportu oraz sposobu przemieszczenia elektrycznej aparatury zasilająco- łaczeniowej urządzeń wydobywczych.

Kazimierz Mancar

W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia ochrony środowiska w wiertnictwie na przykładzie PGNiG S.A. w Warszawie. Dotyczą one całokształtu zadań -począwszy od projektu usytuowania urządzenia wiertniczego, poprzez właściwą gospodarkę wodno- ściekową i odpadami oraz utylizacją, ochronę powietrza, eliminacje hałasu i wibracji - po rekultywacje i zagospodarowanie gruntów.

Kazimierz Guzek

Dzięki modernizacji zlokalizowanej stacji głównego przewietrzania wyciszono hałaśliwość wentylatorów. Zbiega się ona z jednoczesnymi zmianami układu wentylacyjnego w podziemiach kopalni. Autorzy dzielą się doświadczeniami, które mogą okazać się wielce przydatne w innych kopalniach, borykającymi się z podobnymi problemami.

Stanisław Gołda, Wacław Łycuk

Autorzy publikacji podejmują- z uwzględnieniem aktualnych przepisów prawnych- temat rangi dokumentacji technicznej, stanowiącej ważny element bezpiecznego prowadzenia ruchu podziemnego zakładu górniczego. Przykład wypracowanej przez kopalnie Bytomskiej Spółki Węglowej S.A. i OUG w Bytomiu dokumentacji "projektu technicznego eksploatacji ściany" , zainteresować może inne zakłady górnicze, ogniwa dozoru a także państwowego nadzoru górniczego.
do góry