Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 03/1998
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Wojciech Bradecki
Artykuł zawiera opis głównych działań urzędów górniczych w 1998 roku.
Edward Cichowski
Przedmiotem prowadzonych rozważań jest próba usystematyzowania pojęcia przyczynowości wypadkowej, w razie niebezpiecznego zetknięcia się załogi z maszynami i urządzeniami ruchu. Przyczynowo-skutkowa analiza składników istotnych łańcucha warunków koniecznych, poprzedzającego wypadki przy pracy, umożliwia systematyczne podejście do pojęcia przyczynowości wypadkowej.
Piotr Litwa, Adam Mirek
W artykule omówiono kształtowanie się stanu zagrożenia tąpaniami W kopalniach Górnośląskiego Zagłębia Węglowego oraz Lubiąsko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego na przestrzeni ostatnich lat. Przedstawiono przyczyny i okoliczności stąpnięć jakie miały miejsce w tych kopalniach w roku 1997. Dokonano analizy metod rozpoznania i zwalczania zagrożenia tąpaniami. Zwrócono uwagę na konieczność dalszego doskonalenia tych metod oraz koordynacji działań zmierzających do jego ograniczenia.
Józef Muszer
W publikacji przedstawiono choroby zawodowe w kopalniach węgla kamiennego województwa katowickiego w 1996 roku. Po raz pierwszy doszło do spadku zachorowalności. Ogółem stwierdzono 1758 chorób zawodowych. Najwięcej było zawodowych uszkodzeń słuchu, pylic płuc i chorób zespołu wibracyjnego. Przedstawiono choroby w poszczególnych kopalniach węgla kamiennego i spółkach węglowych, a także kwoty jednorazowych odszkodowań, wynikające z trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Józef Chrostek, Zbigniew Lbda-Wtborny, Janusz Rudź
W artykule została opisana modernizacja wyciągu szybowego "Fortuna III". W skrócie przedstawiono modernizowany obiekt, zakres i przebieg modernizacji oraz podano sposób chronologiczny, najważniejsze fakty dotyczące omawianego wyciągu od sierpnia 1991 r.
Teresa Steliga
W artykule przedstawiono zagrożenia rysujące się podczas przeprowadzenia zabiegu kasowania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, przy zastosowaniu kwasu fluorowodorowego jako jednego z medium kasujących. Omówiono szkodliwy wpływ na środowisko naturalne płynu kwasującego i nakreślono sposoby unieszkodliwiania odpadu pozabiegowego. Szczególną uwagę zwrócono na agresywność płynu kwasującego na bazie kwasu solnego i fluorowodorowego oraz wywołana przez niego korozje uzbrojenia odwiertu.
Bogdan Szparaga
W artykule omówiono podstawowe normy znowelizowanej normy dotyczącej oświetlenia górniczych wyrobisk podziemnych, oraz zmiany w stosunku do normy poprzedniej. Szczególna uwagę zwrócono na dobór sprzętu oświetleniowego, który powinien zapewnić określone norma parametry oświetlenia, przy jak najmniejszej liczbie opraw, a tym samym jak najmniejszych kosztach jego utrzymania. Jest to jedno z nowych wymagań znowelizowanej normy.
Zbigniew Głodny
Włączając się w nurt artykułów dotyczących integracji europejskiej, publikowanych na łamach Miesięcznika WUG, autor przedstawia kilka uwag związanych z Jednolitym Rynkiem Unii.