Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 07/1998
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Jan Chłap
Artykuł zawiera informacje o podjętych pracach nad nowelizacją ustawy Prawo geologiczne i górnicze, trybie prowadzonych prac i głównych kierunków zmian niezbędnych do dostosowania Prawa geologicznego i górniczego do całego porządku prawnego, w tym konstytucji RP i innych aktów ustawowych, do prawa Unii Europejskiej a także do realizowanej reformy administracji rządowej i samorządowej. Prezentuje także najistotniejsze propozycje nowych rozwiązań.
Antoni Goszcz
W publikacji dokonano oceny realnych możliwości wykorzystania wyrobisk górniczych jako składowisk odpadów przemysłowych uwzględniając ich własności fizyczne oraz chemiczne. Następnie oszacowano maksymalną kubaturę podziemnych wyrobisk w kopalniach węgla, którą można wypełnić odpadami oraz przeanalizowano uwarunkowania geologiczne, hydrogeologiczne i górnicze dla podziemnego składowania odpadów. Z dokładnych analiz wynika, że w najbliższych latach podstawowym kierunkiem podziemnego składowania winno być lokowanie odpadów górniczych. Wykorzystanie wyrobisk dla składowania innych odpadów o wyższej szkodliwości dla środowiska wymaga wykonywania specjalnych wyrobisk w skałach o odpowiednich własnościach hydrogeologicznych i geomechanicznych.
Roman Gruszka, Jerzy Krywult, Henryk Szabla, Andrzej Szymkiewicz
W artykule opisano proces ograniczenia przez "Budkop" w Mysłowicach dopływu słonych wód do wyrobisk górniczych w kopalni "Jaworzno" z zastosowaniem tam wodnych pełnych specjalnej konstrukcji. Szczegółowo przedstawiono ich konstrukcje oraz przebieg budowy z podkreśleniem osiągniętego przez kopalnie "Jaworzno" znaczącego efektu ekonomicznego.
Alfred Biliński, Tadeusz Kostyk
Opierając się na pomiarach i obserwacjach warunków współpracy obudów zmechanizowanych z górotworem w wyrobiskach ścian zawałowych- autorzy przedstawili praktyczną metodę oceny prawidłowości pracy obudowy w ścianie. Sposób możliwy jest do stosowania w kopalniach i pozwala służbą górniczym i elektromaszynowym na bieżącą kontrole pracy sekcji obudowy zmechanizowanej z możliwością korekty odporności, w zależności od aktualnych potrzeb.
Krzysztof Matuszewski
W artykule przedstawiono stosowane przy zwalczaniu zagrożenia pożarowego takich gazów inertnych jak dwutlenek węgla, metan, gazy spalinowe, azot, wskazując na celowość stosowania tego ostatniego. Omówiono światowe doświadczenia w zakresie inertyzacji azotem zwracając uwagę na potrzebę dostarczenia dużych jego ilości. Przedstawiono polskie doświadczenia w zakresie inertyzacji azotem, bazujące przede wszystkim na przykładzie KWK "Sośnica". Przedstawiono perspektywy stosowania azotu w profilaktyce pożarowej i do likwidacji powstałego zagrożenia pożarowego, wskazując na celowość jego stosowania po otamowaniu drążonego wyrobiska korytarzowego do przyspieszenia procesu gaszenia pożaru.