03.01.2013

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-1/gg-105/2013

Katowice, dnia 11.01.2013 r.

I N F O R M A C J A Nr 1/2012 śm/EW

w sprawie wypadku śmiertelnego, zaistniałego w dniu 3 stycznia 2013 r., około godziny 2305 w Katowickim Holdingu Węglowym S.A. Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach, Ruch „Śląsk”, któremu uległ górnik oddziału wydobywczego KG-1-S, lat 38, pracujący w górnictwie 21 lat.

Wypadek zaistniał w ścianie 3 w pokładzie 504 partia „K”, w rejonie sekcji o numerze 140 obudowy zmechanizowanej typu Pumar 15/31-POz1, w odległości około 16,3 m od dowierzchni 4 (wentylacyjnej). Pokład 504 w partii „K” o grubości do 3,5 m zaliczony został do II kategorii zagrożenia metanowego, I stopnia zagrożenia tąpaniami oraz klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Ścianę 3, o wysokości 3,0m wyposażono w 149 sekcji obudowy, przenośnik zgrzebłowy typu Patentus-PAT-E 230 oraz kombajn ścianowy typu KGE 710 FM. W ścianie prowadzono roboty na końcowym odcinku jej wybiegu, na podstawie „Technologii zakończenia ściany 3 w pokładzie 504 partia „K”, zatwierdzonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego, przewidującej „skośne” zakończenie ściany względem wyrobisk przyścianowych. Do dnia 3.01.2013 r. ściana osiągnęła linię zatrzymania licząc po dowierzchni 4, natomiast od strony drugiego wyrobiska przyścianowego do linii zatrzymania pozostało jeszcze około 100 m. Zgodnie z technologią, w ścianie począwszy od skrzyżowania z dowierzchnią 4, planowano wraz z postępem skracać trasę przenośnika ścianowego. Dla potrzeb zabezpieczenia stropu w wytwarzanym przedziale likwidacyjnym, technologia nakazywała budowę dwóch stropnic stalowych wysięgnikowo, w kierunku ociosu ściany, na każdej sekcji.

W dniu 3.01.2013 r. na zmianie „C”, sztygar zmianowy oddziału wydobywczego KG-1-S zatrudnił 13 pracowników do wykonywania robót w ścianie 3. W ścianie planowano wykonać między innymi roboty eksploatacyjne oraz przygotować do demontażu cztery rynny (od piątej do ósmej) przenośnika ścianowego w rejonie stacji zwrotnej. Do powyższych robót przystąpiono, pomimo występowania pustki nad stropnicami obudowy w rejonie sekcji obudowy nr 139 i 140 do wysokości około 1,0 m oraz braku drugich wymaganych stropnic stalowych na odcinku od sekcji nr 139 do skrzyżowania z dowierzchnią 4, tj. na długości około 18 m. Po zakończeniu urabiania kombajnem, górnik wykonywał czyszczenie ścieżki kombajnowej w rejonie sekcji o numerze 140, w celu przygotowania miejsca do demontażu rynien przenośnika. Około 2305, z niezabezpieczonego stropu odspoiła się bryła węgla o wymiarach 2,6 m x 0,6 m x 0,65 m, która uderzyła i przygniotła górnika znajdującego się przy ociosie ściany obok trasy przenośnika ścianowego. Przebywający w pobliżu pracownicy natychmiast podjęli akcję uwolnienia poszkodowanego spod bryły węgla, a następnie rozpoczęli jego transport w kierunku szybu, w tym przy użyciu kolejek spągowych. W trakcie transportu około 2345 przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon poszkodowanego z uwagi na rozległe rany zmiażdżeniowe okolicy lędźwiowej, z przerwaniem ciągłości kręgosłupa. Akcja udzielania pomocy poszkodowanemu, przeprowadzona została sprawnie, z zastosowaniem dostępnych środków i ocenia się ją pozytywnie.

Według wstępnych ustaleń, przyczyną wypadku śmiertelnego górnika było uderzenie i dociśnięcie go do spągu bryłą węgla, odspojoną z niezabezpieczonej obudową części stropu, pomiędzy stropnicami obudowy zmechanizowanej a ociosem ściany.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego
w Katowicach nakazał:

  1. Wstrzymać ruch zakładu górniczego, w części dotyczącej eksploatacji pokładu 504, partia K, ścianą 3, do czasu:
    a) zabezpieczenia stropu w ścianie 3 zgodnie z ustaleniami technologii zakończenia ściany 3 w pokładzie 504 partia „K”, zatwierdzonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego,
    b) zapewnienia odpowiedniej podporności sekcji obudowy zmechanizowanej nr 139 i 140,
    c) zabudowania skrzyżowania ściany 3 z dowierzchnią 4, zgodnie z ustaleniami projektu technicznego eksploatacji pokładu 504 „K” ścianą 3, zatwierdzonego przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
  2. W przypadku wydania decyzji przez Prokuratora, o przeprowadzeniu sekcji zwłok poszkodowanego, z uwzględnieniem badań na zawartość alkoholu w organizmie, niezwłoczne poinformowanie Dyrektora OUG w Katowicach, o wynikach tych badań.
  3. Ponownie przeszkolić pracowników zatrudnionych w ścianie 3 z zasadami bezpiecznego wykonywania prac, na końcowym odcinku jej wybiegu - w okresie przygotowywania ściany do likwidacji.
  4. Z okolicznościami wypadku zapoznać pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

do góry